LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xylometazolin Apteo Med (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xylometazolin Apteo Med (OTC) krople do nosa, roztwór 0,5 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
7,00
Cena
100% (zł):
7,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xylometazolin Apteo Med (OTC) krople do nosa, roztwór 1 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
7,90
Cena
100% (zł):
7,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xylometazolin Apteo Med

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Synoptis Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera Xylometazolin Apteo Med?

Lek Xylometazolin Apteo Med występuje w postaci kropli do nosa w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.

  • Xylometazolin Apteo Med 0,05%
    1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie śluzówki nosa.
  • Xylometazolin Apteo Med 0,1%
    1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Xylometazolin Apteo Med?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Xylometazolin Apteo Med?

Nadmierne przekrwienie śluzówki nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia śluzówki nosa, zapalenia zatok (lek ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych).
Wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego (lek zmniejsza przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej).
Lek ułatwia wziernikowanie nosa (badanie jamy nosowej).

Jak stosować Xylometazolin Apteo Med?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.

Dawkowanie kropli Xylometazolin Apteo Med 0,05%
Leku Xylometazolin Apteo Med 0,05% nie należy stosować dłużej niż przez 5 kolejnych dni.
Dzieci w wieku od 2 do 5 lat (pod nadzorem osoby dorosłej): 1 lub 2 krople leku Xylometazolin Apteo Med 0,05% do każdego otworu nosowego 1 do 2 razy na dobę (co 8 do 10 godzin). Nie należy stosować więcej niż 2 dawki leku Xylometazolin Apteo Med 0,05% do każdego otworu nosowego na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat (pod nadzorem osoby dorosłej): 2 do 4 kropli leku Xylometazolin Apteo Med 0,05% do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 3 dawki leku Xylometazolin Apteo Med 0,05% do każdego otworu nosowego na dobę.
Leku Xylometazolin Apteo Med 0,05% nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
    Dawkowanie kropli Xylometazolin Apteo Med 0,1%
    Leku Xylometazolin Apteo Med 0,1% nie należy stosować dłużej niż przez 7 kolejnych dni.
    Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2 do 4 kropli leku Xylometazolin Apteo Med 0,1% do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 3 dawki leku Xylometazolin Apteo Med 0,1% do każdego otworu nosowego na dobę.
    Leku Xylometazolin Apteo Med 0,1% nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
      Sposób podawania

      Lek należy stosować wyłącznie do nosa (również w zapaleniu ucha środkowego). Zaleca się, aby ostatnią dawkę leku przyjąć bezpośrednio przed snem. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

      Kiedy Xylometazolin Apteo Med nie może być stosowany?

      Leku Xylometazolin Apteo Med nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Xylometazolin Apteo Med u pacjentów po operacji wykonywanej przez nos, np. usunięcie przysadki lub operacji przebiegającej z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania oraz u pacjentów z wysychającym zapaleniem śluzówki nosa lub zanikowym zapaleniem śluzówki nosa.

      Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xylometazolin Apteo Med?

      Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach stosowania leku Xylometazolin Apteo Med 0,05% lub po 7 dniach stosowania leku Xylometazolin Apteo Med 0,1%. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Xylometazolin Apteo Med u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, nieregularne bicie serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku Xylometazolin Apteo Med powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, chorobami serca (np. zespół długiego odstępu QT), cukrzycą, nadczynnością tarczycy, rozrostem prostaty, guzem chromochłonnym. Leku Xylometazolin Apteo Med nie należy stosować dłużej niż jest zalecane ani w dawkach większych niż zalecane, ponieważ lek może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

      Jak stosować Xylometazolin Apteo Med z innymi lekami?

      Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
      Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

      Czy można stosować Xylometazolin Apteo Med w ciąży i okresie karmienia piersią?

      Nie należy stosować leku Xylometazolin Apteo Med w czasie ciąży. W okresie karmienia piersią lek Xylometazolin Apteo Med można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

      Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xylometazolin Apteo Med?

      Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: suchość lub podrażnienie śluzówki nosa, nudności, ból głowy, pieczenie w miejscu podania. Niezbyt często: krwawienie z nosa. Bardzo rzadko: reakcja alergiczna (wysypka skórna, swędzenie), przemijające zaburzenia widzenia, niemiarowa lub przyspieszona czynność serca. Stosowanie leku Xylometazolin Apteo Med przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

      Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xylometazolin Apteo Med?

      W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawami przedawkowania ksylometazoliny są: silne zawroty głowy, nadmierne pocenie się, znacznie obniżona temperatura ciała, ból głowy, wolne bicie serca, zaburzenia oddychania, śpiączka, drgawki, nadciśnienie tętnicze (po którym może wystąpić niedociśnienie).

      Czy Xylometazolin Apteo Med wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

      Lek Xylometazolin Apteo Med stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

      Jak przechowywać Xylometazolin Apteo Med?

      Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

      Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

      Xylometazolin Apteo Med - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

      Xylometazolin Apteo Med - powiązane artykuły

      Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

      Więcej »

      Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

      Więcej »

      Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

      Więcej »

      W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

      Więcej »




      banerbaner
      Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
      Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
      Rozumiem