LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xylometazolin Teva (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xylometazolin Teva (OTC) aerozol do nosa, roztwór 1 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12,90
Cena
100% (zł):
12,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xylometazolin Teva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Xylometazolin Teva?

Lek Xylometazolin Teva występuje w postaci aerozolu do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka zawiera 0,09 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

Jak działa Xylometazolin Teva?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Xylometazolin Teva?

Lek Xylometazolin Teva jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem śluzówki nosa lub zapaleniem zatok przynosowych.

Jak stosować Xylometazolin Teva?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci w wieku 10 lat i starsze
    O ile lekarz nie zaleci inaczej, typowa dawka wynosi 1-2 dawki aerozolu Xylometazolin Teva do każdego otworu nosowego, w zależności od potrzeby, ale maksymalnie do 3 razy na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Xylometazolin Teva nie wolno stosować dłużej niż 7 dni, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Przed ponownym zastosowaniem leku należy odczekać kilka dni.
  • Dzieci
    Leku Xylometazolin Teva nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa - również w zapaleniu ucha środkowego. Ostatnią dzienną dawkę najlepiej podać przed snem. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Xylometazolin Teva nie może być stosowany?

Leku Xylometazolin Teva nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Xylometazolin Teva, jeśli pacjent niedawno przeszedł zabieg neurochirurgiczny (przezklinowego usunięcia przysadki lub inną operację przebiegającą z odsłonięciem opony twardej). Nie stosować w przypadku zanikowego zapalenia śluzówki nosa.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xylometazolin Teva?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku Xylometazolin Teva, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Xylometazolin Teva u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku Xylometazolin Teva powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z chorobami układu krążenia (np. z nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową), guzem chromochłonnym nadnerczy, cukrzycą, nadczynnością tarczycy, jaskrą z zamkniętym kątem, rozrostem prostaty, porfirią. Długotrwałe stosowanie leku (dłużej niż 7 dni) może prowadzić do przewlekłego obrzęku, a w ostateczności do uszkodzenia śluzówki nosa.

Jak stosować Xylometazolin Teva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Xylometazolin Teva w ciąży i okresie karmienia piersią?

W okresie ciąży i karmienia piersią lek Xylometazolin Teva może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem oraz po uważnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xylometazolin Teva?

Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: nieznaczne, przemijające objawy podrażnienia, takie jak: pieczenie lub suchość śluzówki nosa lub gardła, kichanie. Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, świąd, obrzęk skóry i śluzówek), po ustaniu działania silne uczucie zatkania nosa, krwawienie z nosa. Rzadko: kołatanie serca, przyspieszona czynność serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, nudności. Bardzo rzadko: nerwowość, trudności z zasypianiem lub spaniem, senność lub ospałość (głównie u dzieci), ból głowy, zawroty głowy, omamy lub napady drgawek (głównie u dzieci), niemiarowa czynność serca, zatrzymanie oddechu (bezdech) u niemowląt i noworodków. Stosowanie leku Xylometazolin Teva przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do wtórnego polekowego zapalenia śluzówki nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xylometazolin Teva?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

Czy Xylometazolin Teva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xylometazolin Teva nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Xylometazolin Teva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu lek należy zużyć w ciągu 1 roku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xylometazolin Teva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xylometazolin Teva - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

Więcej »

Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem