LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xylometazolin VP (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xylometazolin VP (OTC) krople do nosa, roztwór 1 mg/g 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
7,00
Cena
100% (zł):
7,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xylometazolin VP

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

PharmaSwiss Czeska Republika s.r.o.

Co zawiera Xylometazolin VP?

Lek Xylometazolin VP występuje w postaci kropli do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 g roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera bromek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Xylometazolin VP?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Xylometazolin VP?

Niedrożność przewodów nosowych spowodowana obrzękiem śluzówki nosa w przebiegu ostrego zapalenia śluzówki nosa (np. w przeziębieniu i grypie).
Zapalenie zatok przynosowych.
Alergiczne zapalenie śluzówki nosa (katar sienny).

Jak stosować Xylometazolin VP?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    2 do 3 kropli leku Xylometazolin VP 0,1% do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku nie należy stosować dłużej niż 5 dni.
  • Dzieci poniżej 12 lat
    Leku Xylometazolin VP 0,1% nie zaleca się stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Xylometazolin VP nie może być stosowany?

Leku Xylometazolin VP nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Xylometazolin VP u pacjentów po usunięciu przysadki mózgowej lub po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować w przypadku zanikowego zapalenia śluzówki nosa lub u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xylometazolin VP?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach stosowania leku Xylometazolin VP, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Xylometazolin VP u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy lub cukrzycą. Leku Xylometazolin VP nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni, ponieważ przyjmowanie leku przez dłuższy czas może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Jak stosować Xylometazolin VP z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Xylometazolin VP w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Xylometazolin VP nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xylometazolin VP?

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: miejscowe pieczenie, drażliwość, suchość śluzówki nosa, wtórny obrzęk śluzówki nosa (polekowe zapalenie śluzówki nosa), kichanie, ból i zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, nudności, niewyraźne widzenie, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xylometazolin VP?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

Czy Xylometazolin VP wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xylometazolin VP nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach oraz przez krótki czas (do 5 dni). Stosowanie zbyt dużych dawek i przyjmowanie leku Xylometazolin VP przez zbyt długi czas może zaburzać te zdolności (powodować nudności, ból głowy, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, bezsenność).

Jak przechowywać Xylometazolin VP?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xylometazolin VP - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xylometazolin VP - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

Więcej »

Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem