LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Xylometazolin Vibrocil (Xylometazoline)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Xylometazolin Vibrocil (OTC) krople do nosa, roztwór 1 mg/ml 1 but. 10 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 16,50 Cena 100% (zł): 16,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Xylometazolin Vibrocil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

Co zawiera Xylometazolin Vibrocil?

Lek Xylometazolin Vibrocil występuje w postaci kropli do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Xylometazolin Vibrocil?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Xylometazolin Vibrocil?

Nadmierne przekrwienie śluzówki nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia śluzówki nosa, zapalenia zatok (lek ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych).
Dzięki zmniejszaniu przekrwienia śluzówki jamy nosowo-gardłowej, może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego.
Lek ułatwia wziernikowanie nosa (badanie jamy nosowej).

Jak stosować Xylometazolin Vibrocil?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    2 do 4 kropli roztworu Xylometazolin Vibrocil do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 3 dawki leku do każdego otworu nosowego na dobę. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Xylometazolin Vibrocil nie należy stosować dłużej niż przez 10 kolejnych dni.
  • Dzieci
    Leku Xylometazolin Vibrocil nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa - również w zapaleniu ucha środkowego. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Xylometazolin Vibrocil nie może być stosowany?

Leku Xylometazolin Vibrocil nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Xylometazolin Vibrocil u pacjentów po operacji wykonywanej przez nos, np. usunięcie przysadki lub operacji przebiegającej z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować, jeśli pacjent ma jaskrę z wąskim kątem przesączania.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xylometazolin Vibrocil?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 10 dniach stosowania leku Xylometazolin Vibrocil, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Xylometazolin Vibrocil u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, nieregularne bicie serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, chorobami serca, cukrzycą, nadczynnością tarczycy. Leku Xylometazolin Vibrocil nie należy stosować dłużej niż przez 10 kolejnych dni, ponieważ przyjmowanie leku przez dłuższy czas może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Jak stosować Xylometazolin Vibrocil z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Xylometazolin Vibrocil w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Xylometazolin Vibrocil w czasie ciąży. W okresie karmienia piersią lek Xylometazolin Vibrocil można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xylometazolin Vibrocil?

Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: suchość lub podrażnienie śluzówki nosa, nudności, ból głowy, pieczenie w miejscu podania. Bardzo rzadko: reakcja alergiczna (wysypka skórna, swędzenie), przemijające zaburzenia widzenia, niemiarowa lub przyspieszona czynność serca. Stosowanie leku Xylometazolin Vibrocil przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xylometazolin Vibrocil?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

Czy Xylometazolin Vibrocil wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xylometazolin Vibrocil stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Xylometazolin Vibrocil?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem