LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xylorin (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xylorin (OTC) aerozol do nosa, roztwór 0,55 mg/ml 1 but. 18 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,90
Cena
100% (zł):
16,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xylorin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Perrigo Poland Sp. z o.o.

Co zawiera Xylorin?

Lek Xylorin występuje w postaci aerozolu do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu zawiera 550 mcg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka aerozolu zawiera 50 mcg chlorowodorku ksylometazoliny. Lek zawiera bromek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Xylorin?

Chlorowodorek ksylometazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar.

Kiedy stosować Xylorin?

Lek Xylorin jest stosowany w leczeniu objawowego zapalenia śluzówki nosa i zatok przynosowych.

Jak stosować Xylorin?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
    1 do 2 dawek aerozolu Xylorin do każdego otworu nosowego co 8 godzin przez 3 do 5 dni. Leku Xylorin nie należy stosować przez okres dłuższy niż zalecany ani w dawkach większych niż zalecane.
  • Dzieci w wieku poniżej 6 lat
    Leku Xylorin nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Xylorin nie może być stosowany?

Leku Xylorin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ksylometazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy podawać leku pacjentom z nadwrażliwością na leki adrenergiczne. Nie stosować leku Xylorin u pacjentów po zabiegach usunięcia przysadki i zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Nie stosować, jeśli pacjent ma jaskrę z wąskim kątem przesączania lub zanikowe zapalenie śluzówki nosa. Nie stosować leku Xylorin, jeśli pacjent przyjmuje trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub inhibitory MAO.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xylorin?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 do 5 dniach stosowania leku Xylorin, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek u pacjentów, u których po zastosowaniu innych podobnie działających leków (sympatykomimetyków) wystąpiły takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, nieregularne bicie serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Przed zastosowaniem leku Xylorin powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci z chorobami układu krążenia (m.in. chorobą niedokrwienną serca), nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, jaskrą lub nadczynnością tarczycy. Leku Xylorin nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni, ponieważ przyjmowanie leku przez dłuższy czas może spowodować polekowy obrzęk śluzówki nosa.

Jak stosować Xylorin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ksylometazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania ksylometazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Xylorin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Xylorin w czasie ciąży. U kobiet karmiących lek Xylorin należy stosować wyłącznie po zasięgnięciu porady lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xylorin?

Rzadko mogą wystąpić następujące działania niepożądane: podrażnienie śluzówki nosa i uczucie pieczenia w nosie, suchość śluzówki nosa, kichanie, ból głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia snu, uogólniona reakcja alergiczna, przyspieszona czynność serca, zaburzenia rytmu serca. Stosowanie leku Xylorin przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xylorin?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przedawkowaniu ksylometazoliny mogą wystąpić następujące objawy: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

Czy Xylorin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xylorin stosowany w zalecanych dawkach nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W przypadku stosowania w dawkach większych niż zalecane lub przez okres dłuższy niż zalecany mogą wystąpić działania niepożądane ze strony układu krążenia i (lub) ośrodkowego układu nerwowego, które mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Xylorin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xylorin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xylorin - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

Więcej »

Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem