LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xyzal Allergy (Levocetirizine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xyzal Allergy (OTC) tabletki powlekane 5 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,60
Cena
100% (zł):
22,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xyzal Allergy

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vedim Sp. z o.o.

Xyzal Allergy - skład

1 tabletka powlekana zawiera 5 mg dichlorowodorku lewocetyryzyny. 1 tabletka zawiera 63,5 mg laktozy jednowodnej.

Xyzal Allergy - wskazania

Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) i pokrzywki u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 6 lat.

Xyzal Allergy - dawkowanie

Okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy występujące rzadziej niż 4 dni w tygodniu lub utrzymujące się krócej niż 4 tygodnie w ciągu roku) należy leczyć zgodnie z przebiegiem choroby; leczenie można przerwać od razu po ustąpieniu objawów i wznowić po ponownym ich wystąpieniu. W przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy występujące częściej niż 4 dni w tygodniu lub utrzymujące się dłużej niż 4 tygodnie w roku) można zalecić pacjentowi kontynuowanie leczenia w okresie ekspozycji na alergeny. Doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania lewocetyryzyny obejmuje co najmniej 6-miesięczny okres leczenia. Doświadczenie kliniczne z zastosowaniem cetyryzyny (racemat) w leczeniu przewlekłej pokrzywki i przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa obejmuje okres do 1 roku.
Preparat nie powinien być stosowany dłużej niż 10 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli po upływie 3 dni od rozpoczęcia leczenia objawy nasilą się lub nie ustąpią, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

  • Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej
    Zalecana dawka dobowa wynosi 5 mg (1 tabletka powlekana).
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: zalecana dawka dobowa wynosi 5 mg (1 tabletka powlekana).
    Nie zaleca się podawania produktu w postaci tabletek powlekanych dzieciom w wieku poniżej 6 lat, ponieważ nie jest możliwe odpowiednie dostosowanie dawki w przypadku tej postaci leku; zaleca się stosowanie produktów lewocetyryzyny w postaciach farmaceutycznych przeznaczonych dla dzieci.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności nerek zaleca się dostosowanie dawki preparatu.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz nerek zaleca się dostosowanie dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U dorosłych pacjentów z zaburzeniami czynności nerek odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami muszą być ustalone indywidualnie w zależności od stopnia wydolności nerek. Dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek jest zależne od eGFR: eGFR 60- < 90 ml/min - 5 mg raz na dobę; eGFR 30- < 60 ml/min - 5 mg co drugi dzień; eGFR 15- < 30 ml/min (pacjenci nie wymagający dializy) - 5 mg co trzeci dzień; eGFR < 15 ml/min (pacjenci wymagający dializy) - podawanie leku jest przeciwwskazane.
U dzieci i młodzieży z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy dostosować indywidualnie po uwzględnieniu klirensu nerkowego i masy ciała pacjenta. Brak szczegółowych danych dotyczących stosowania leku u dzieci z zaburzeniami czynności nerek.

Sposób podawania

Preparat można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku; zaleca się przyjmowanie dawki raz na dobę. Tabletkę należy połykać w całości, popijając płynem.

Xyzal Allergy - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, cetyryzynę, hydroksyzynę, inne pochodne piperazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek z eGFR poniżej 15 ml/min (wymagający dializy).

Xyzal Allergy - ciąża i karmienie piersią

Można rozważyć zastosowanie lewocetyryzyny w okresie ciąży, jeżeli jest to konieczne. Należy zachować ostrożność, przepisując lewocetyryzynę kobietom karmiącym piersią.

Xyzal Allergy - działania niepożądane

Często: ból głowy, senność, suchość w jamie ustnej, zmęczenie.
Niezbyt często: osłabienie, ból brzucha.
Po wprowadzeniu preparatu do obrotu obserwowano następujące działania niepożądane: zwiększone łaknienie; agresja, pobudzenie, omamy, depresja, bezsenność, myśli samobójcze, koszmary senne; drgawki, parestezja, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, omdlenie, drżenie, zaburzenia smaku; zawroty głowy pochodzenia błędnikowego; zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, rotacyjne ruchy gałek ocznych; kołatanie serca, tachykardia; duszność; nudności, wymioty, biegunka; zapalenie wątroby; bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, zatrzymanie moczu; obrzęk naczynioruchowy, trwały wyprysk polekowy, świąd, wysypka, pokrzywka; bóle mięśni, bóle stawów; obrzęk; zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby; nadwrażliwość, w tym anafilaksja.

Xyzal Allergy - środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku jednocześnie z alkoholem. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ryzykiem zatrzymania moczu (np. uszkodzenie rdzenia kręgowego, rozrost gruczołu krokowego), ponieważ lewocetyryzyna może zwiększać ryzyko zatrzymania moczu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek.
Zaleca się odstawienie lewocetyryzyny 3 dni przed wykonaniem alergicznych testów skórnych.

Xyzal Allergy - prowadzenie pojazdów

Niektórzy pacjenci mogą odczuwać senność, zmęczenie i osłabienie podczas leczenia lewocetyryzyną. Pacjenci zamierzający prowadzić pojazdy, wykonywać potencjalnie niebezpieczne czynności lub obsługiwać maszyny, powinni wziąć pod uwagę swoją reakcję na lek.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xyzal Allergy - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem