LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Yanimo Respimat (Olodaterol + Tiotropium bromide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Yanimo Respimat (Rp) roztwór do inhalacji 2,5 µg + 2,5 µg/dawkę dostarczoną 30 dawek + inhalator
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
262,00
Cena
100% (zł):
262,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Yanimo Respimat

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Boehringer Ingelheim International GmbH

Co zawiera lek Yanimo Respimat?

Lek Yanimo Respimat składa się z jednego wkładu zawierającego roztwór do inhalacji i jednego inhalatora Respimat. Lek jest dostępny na receptę.
Dawka dostarczana to 2,5 mikrograma tiotropium (w postaci bromku jednowodnego) i 2,5 mikrograma olodaterolu (w postaci chlorowodorku) na jedno rozpylenie. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować świszczący oddech lub zaburzenia oddechowe (skurcz oskrzeli), zwłaszcza u pacjentów z astmą.

Jak działa lek Yanimo Respimat?

Lek Yanimo Respimat zawiera dwie substancje czynne - tiotropium i olodaterol, które są lekami rozszerzającymi oskrzela o długotrwałym działaniu. Tiotropium należy do podgrupy leków przeciwcholinergicznych, natomiast olodaterol do podgrupy agonistów receptorów beta2-adrenergicznych.

Kiedy stosować lek Yanimo Respimat?

Lek Yanimo Respimat jest wskazany do stosowania w terapii podtrzymującej u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Lek należy stosować codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza, a nie tylko wtedy, gdy występują problemy z oddychaniem lub inne objawy POChP.

Jak stosować lek Yanimo Respimat?

Lekarz określa dawkę leku Yanimo Respimat i czas leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku, ponieważ może to nasilić objawy POChP.

Sposób podawania

Lek Yanimo Respimat jest przeznaczony wyłącznie do podawania wziewnego. Przy każdym użyciu należy wykonać dwa rozpylenia. Należy postępować zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w instrukcji dołączonej do opakowania leku, a w razie wątpliwości poradzić się osoby z personelu medycznego jak właściwie stosować inhalator Respimat.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Yanimo Respimat?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć tylko jedną dawkę następnego dnia o stałej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Yanimo Respimat nie może być stosowany?

Leku Yanimo Respimat nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (tiotropium lub olodaterol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na atropinę lub substancje pochodne, np. ipratropium lub oksytropium.
Nie należy podawać leku Yanimo Respimat dzieciom i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Yanimo Respimat?

Przed przepisaniem leku Yanimo Respimat konieczne jest przeprowadzenie z pacjentem wywiadu lekarskiego oraz przeanalizowanie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Jeśli lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku, omówi zasady leczenia i kontroli choroby. W razie jakiekolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku nasilenia się objawów lub pogorszenia się kontroli choroby, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Leku Yanimo Respimat nie należy stosować w przypadku nagłego ataku duszności lub świszczącego oddechu. Podczas inhalacji nie należy dopuścić do przedostania się leku do oczu, gdyż może to spowodować ból oka, dyskomfort lub niewyraźne widzenie. Należy przemyć oczy ciepłą wodą, przerwać przyjmowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Yanimo Respimat z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Yanimo Respimat w ciąży i okresie karmienia piersią?

Zastosowanie leku Yanimo Respimat u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią określa lekarz indywidualnie dla każdej pacjentki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Yanimo Respimat?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas leczenia lekiem Yanimo Respimat, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Yanimo Respimat i natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej (obejmują one wysypkę, pokrzywkę, obrzęk jamy ustnej i twarzy, nagłe trudności z oddychaniem); niedrożność jelit lub brak wypróżnień.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Yanimo Respimat?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Yanimo Respimat wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów, używać żadnych narzędzi ani obsługiwać maszyn, jeśli podczas stosowania leku Yanimo Respimat wystąpią zawroty głowy lub niewyraźne widzenie.

Jak przechowywać lek Yanimo Respimat?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie zamrażać. Należy wymienić wkład z lekiem nie później niż 3 miesiące po umieszczeniu go w inhalatorze. Nie należy stosować inhalatora wielokrotnego użytku Respimat przez dłużej niż rok. Zalecane stosowanie: 6 wkładów z lekiem na inhalator.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Yanimo Respimat - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem