LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Yasnal (Donepezil)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Yasnal (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
12,26
0,00
Cena
100% (zł):
25,41
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Yasnal (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
12,99
0,00
Cena
100% (zł):
39,29
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Yasnal

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera Yasnal lub Yasnal Q-Tab?

Lek Yasnal występuje w postaci tabletek (w dwóch dawkach), natomiast lek Yasnal Q-Tab występuje w postaci tabletek rozpadających się w jamie ustnej (również w dwóch dawkach). Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Yasnal
    1 tabletka powlekana Yasnal zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku donepezylu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.
  • Yasnal Q-Tab
    1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej Yasnal Q-Tab zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku donepezylu. Lek zawiera glukozę, sacharozę i sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - należy wziąć to pod uwagę u osób z fenyloketonurią.

Jak działa Yasnal lub Yasnal Q-Tab?

Donepezyl jest lekiem przeciw otępieniu z grupy leków nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a donepezyl poprzez spowolnienie rozpadu acetylocholiny, zwiększa jej stężenie w mózgu.

Kiedy stosować Yasnal lub Yasnal Q-Tab?

Lek Yasnal lub Yasnal Q-Tab jest stosowany w leczeniu objawów łagodnej do średnio ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera u dorosłych pacjentów.

Jak stosować Yasnal lub Yasnal Q-Tab?

Dawkowanie leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab, a także czas trwania leczenia, są określane indywidualnie przez lekarza. Lek musi być przyjmowany regularnie, bo tylko wówczas leczenie jest skuteczne. Osoba opiekująca się pacjentem z chorobą Alzheimera musi stale nadzorować przyjmowanie leku przez pacjenta.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem przed pójściem spać. Tabletkę powlekaną Yasnal należy połknąć, popijając wodą. Tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej Yasnal Q-Tab należy umieścić na języku zaraz po wyjęciu z opakowania; po kilku sekundach tabletka rozpada się w ustach i można ją połknąć, popijając wodą lub bez popijania; nie należy nic mieć w jamie ustnej przed umieszczeniem tabletki na języku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku dłuższego niż tydzień pominięcia stosowania leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab, należy skontaktować się z lekarzem przed wznowieniem przyjmowania leku.

Kiedy Yasnal lub Yasnal Q-Tab nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (donepezyl), pochodne piperydyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Yasnal lub Yasnal Q-Tab nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab?

Przed przepisaniem leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab lekarz oceni stopień zaawansowania choroby Alzheimera u danego pacjenta. Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Yasnal lekarz zaleci leczenie tym lekiem. Skuteczność leczenia i objawy choroby będą regularnie kontrolowane przez lekarza. Należy skontaktować się z lekarzem w sytuacji pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab, jeśli u pacjenta ma być przeprowadzony zabieg chirurgiczny wymagający znieczulenia ogólnego, ponieważ lek ten może wpływać na ilość środka potrzebnego do znieczulenia. W czasie przyjmowania leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab nie należy spożywać alkoholu, ponieważ alkohol może zmienić jego działanie.

Jak stosować Yasnal lub Yasnal Q-Tab z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Yasnal lub Yasnal Q-Tab w ciąży i okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab jest przeciwwskazane podczas ciąży. Kobiety przyjmujące lek Yasnal lub Yasnal Q-Tab nie powinny karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab?

W trakcie stosowania leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab pojawi się u pacjenta jakikolwiek z następujących objawów: zażółcenie skóry i oczu, zabarwiony na ciemno mocz, nudności lub wymioty, utrata apetytu (są to objawy zapalenia wątroby); ból brzucha i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu (są to objawy wrzodów żołądka lub dwunastnicy); smoliste stolce lub widoczna krew z odbytnicy (są to objawy krwawienia z żołądka lub jelit); napady padaczkowe lub drgawki; gorączka ze sztywnością mięśni, pocenie się lub obniżony poziom świadomości (są to objawy zaburzenia nazywanego złośliwym zespołem neuroleptycznym); osłabienie mięśni, tkliwość lub ból mięśni występujące jednocześnie ze złym samopoczuciem, wysoką gorączką lub ciemnym zabarwieniem moczu (są to objawy zaburzenia nazywanego rabdomiolizą).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Yasnal lub Yasnal Q-Tab?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Yasnal lub Yasnal Q-Tab wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Otępienie w chorobie Alzheimera może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dodatkowo lek Yasnal lub Yasnal Q-Tab może powodować uczucie zmęczenia, zawroty głowy oraz kurcze mięśni - jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Yasnal lub Yasnal Q-Tab?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej Yasnal Q-Tab należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Yasnal - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem