LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zejula (Niraparib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zejula (Rpz) kapsułki twarde 100 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zejula (Rpz) kapsułki twarde 100 mg 84 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zejula

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera lek Zejula?

Lek Zejula jest dostępny w postaci kapsułek. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 100 mg niraparybu. Lek zawiera laktozę - pacjentki, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinny skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera tartrazynę, która może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Zejula?

Niraparyb jest lekiem przeciwnowotworowym zaklasyfikowanym do grupy leków nazywanych inhibitorami PARP (inhibitory polimerazy poli-adenozynodifosforanu rybozy). Inhibitory PARP - do których należy niraparyb - działają poprzez zablokowanie enzymów biorących udział w naprawie uszkodzeń DNA w komórkach nowotworu, co powoduje śmierć komórek nowotworowych.

Kiedy stosować lek Zejula?

Lek Zejula jest stosowany u dorosłych kobiet w leczeniu raka jajnika, jajowodu lub otrzewnej. Lek jest stosowany po pierwszej skutecznej chemioterapii z zastosowaniem pochodnych platyny lub gdy wystąpił nawrót nowotworu po wcześniejszej skutecznej standardowej chemioterapii z zastosowaniem pochodnych platyny.

Jak stosować lek Zejula?

Lekarz określi dawkę leku Zejula w zależności od rodzaju choroby. Leczenie należy kontynuować tak długo jak to zalecił lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku, w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia. Przyjmowanie leku przed snem może złagodzić uczucie nudności. Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zejula?

Jeśli pacjentka pominie dawkę leku lub wymiotowała po przyjęciu kapsułki, nie powinna przyjmować dodatkowej dawki, tylko przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zejula nie może być stosowany?

Leku Zejula nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (niraparyb) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Zejula nie wolno stosować u pacjentek karmiących piersią.
Leku Zejula nie należy podawać dzieciom ani młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zejula?

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Zejula lekarz przeanalizuje dotychczas zastosowane u pacjentki schematy leczenia oraz przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Lekarz będzie regularnie kontrolować stan pacjentki. Lek Zejula będzie stosowany, jeśli leczenie będzie korzystne dla pacjentki i nie wystąpią niedopuszczalne działania niepożądane. Podczas leczenia lekarz będzie regularnie kontrolować ciśnienie krwi oraz zleci regularne kontrolne badania krwi. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaną terapią, należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Zejula z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zejula w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Zejula nie można przyjmować podczas ciąży, ponieważ lek ten może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Pacjentki, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku Zejula i przez miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki. Lekarz omówi dokładnie z pacjentką zasady bezpiecznej antykoncepcji podczas leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia wykona u pacjentki test ciążowy, aby potwierdzić że pacjentka nie jest w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Zejula, powinna o tym natychmiast poinformować lekarza. Nie wolno karmić piersią w okresie przyjmowania leku Zejula oraz przez miesiąc po przyjęciu ostatniej jego dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zejula?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Zejula, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek z następujących objawów: siniaki lub krwawienie po urazach trwające dłużej niż zwykle (mogą świadczyć o zmniejszonej liczbie płytek krwi); duszność, uczucie silnego zmęczenia, bladość skóry lub szybkie bicie serca (mogą świadczyć o pojawieniu się niedokrwistości); gorączka, dreszcze, uczucie osłabienia lub splątanie, kaszel, ból lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu (objawy zakażenia); zmniejszenie liczby białych krwinek; pokrzywka, obrzęk twarzy lub ust powodujący trudności z oddychaniem (są to objawy reakcji alergicznej); nagłe zwiększenie ciśnienia krwi; napady drgawkowe, ból głowy, dezorientacja i zaburzenia widzenia (są to objawy stanu o nazwie zespół odwracalnej tylnej encefalopatii).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zejula?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Zejula wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Zejula może występować osłabienie, brak koncentracji, zmęczenie lub zawroty głowy, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Zejula?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zejula - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem