LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Zelsiglat (Celecoxib)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Zelsiglat (Rp) kapsułki twarde 100 mg 10 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,40 Cena 100% (zł): 9,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zelsiglat (Rp) kapsułki twarde 100 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,50 Cena 100% (zł): 12,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zelsiglat (Rp) kapsułki twarde 200 mg 10 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 11,20 Cena 100% (zł): 11,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zelsiglat (Rp) kapsułki twarde 200 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 21,50 Cena 100% (zł): 21,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zelsiglat

Synoptis Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera Zelsiglat?

Lek Zelsiglat występuje w postaci kapsułek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 100 mg lub 200 mg celekoksybu. Lek zawiera laktozę - jeśli wcześniej stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Zelsiglat?

Celekoksyb jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Należy do grupy inhibitorów cyklooksygenazy 2.

Kiedy stosować Zelsiglat?

Wskazaniem do stosowania leku Zelsiglat jest leczenie u osób dorosłych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Jak stosować Zelsiglat?

Dawkowanie leku Zelsiglat zależnie od schorzenia, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz. W przypadku braku poprawy w ciągu 2 tygodni leczenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Zelsiglat można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub bez posiłku. Należy starać się przyjmować każdą dawkę celekoksybu o tej samej porze każdego dnia. Kapsułki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody (np. 1 szklanka - ok. 200 ml).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zelsiglat?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, należy ją przyjąć niezwłocznie po przypomnieniu sobie o tym. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Zelsiglat nie może być stosowany?

Leku Zelsiglat nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (celekoksyb) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na sulfonamidy lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym kwas acetylosalicylowy. Lek Zelsiglat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zelsiglat?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Zelsiglat lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz decyduje czy lek może być zastosowany oraz ustala czy konieczna jest obserwacja pacjenta podczas leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane dla poszczególnych schorzeń. Co pewien czas należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli leczenia. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku Zelsiglat działającą przeciwbólowo i nie należy stosować leku dłużej niż jest to konieczne. Istnieje zwiększone ryzyko występowania zawałów serca i udarów po przedłużającym się stosowaniu leku Zelsiglat, szczególnie w dużych dawkach.

Jak stosować Zelsiglat z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Zelsiglat w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Zelsiglat u kobiet w ciąży lub u kobiet, które mogą zajść w ciążę w trakcie leczenia (np. kobiety w wieku rozrodczym, które nie stosują odpowiedniej antykoncepcji). Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Zelsiglat, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia alternatywnego leczenia. Nie wolno stosować leku Zelsiglat w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zelsiglat?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Zelsiglat, zawiera ulotka dołączona do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Zelsiglat i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: reakcja alergiczna (jak wysypka, obrzęk twarzy, świszczący oddech lub trudności z oddychaniem), ból w klatce piersiowej, silne bóle brzucha, czarne lub zabarwione krwią stolce, wymioty z krwią, wysypka skórna, pęcherze lub łuszczenie się skóry, nudności, biegunka, zażółcenie skóry lub oczu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zelsiglat?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną.

Czy Zelsiglat wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn pacjent powinien upewnić się, jaki wpływ ma na niego lek Zelsiglat. Jeśli wystąpią zawroty głowy lub senność, nie wolno prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.

Jak przechowywać Zelsiglat?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama

banerbaner