LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zenofor SR (Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zenofor SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,88
0,00
Cena
100% (zł):
6,57
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zenofor SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,70
0,00
Cena
100% (zł):
12,29
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zenofor SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 750 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,79
0,00
Cena
100% (zł):
9,43
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zenofor SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 750 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,79
0,00
Cena
100% (zł):
18,27
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zenofor SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,70
0,00
Cena
100% (zł):
12,29
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zenofor SR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
11,67
0,00
Cena
100% (zł):
24,04
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zenofor SR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Zenofor SR?

Lek Zenofor SR występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 500 mg, 750 mg lub 1000 mg chlorowodorku metforminy. Tabletka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż tabletka o natychmiastowym uwalnianiu.

Jak działa lek Zenofor SR?

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi, z grupy leków nazywanych biguanidami. Metformina pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych osób z nadwagą.

Kiedy stosować lek Zenofor SR?

Lek Zenofor SR jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu cukrzycy typu 2, gdy za pomocą przestrzegania diety i ćwiczeń fizycznych nie można kontrolować stężenia cukru we krwi. Może być przepisany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną.

Jak stosować lek Zenofor SR?

Dawkę leku Zenofor SR ustala lekarz indywidualnie, określając również czas prowadzonej terapii. Nie należy samodzielnie przerywać terapii, gdyż może dojść do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub jakimś jedzeniem. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zenofor SR?

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć zaraz po przypomnieniu sobie o tym. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zenofor SR nie może być stosowany?

Leku Zenofor SR nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Zenofor SR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zenofor SR?

Przed przepisaniem leku Zenofor SR lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, a także przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Jeśli lekarz zadecyduje o podjęciu leczenia, przedstawi zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy wstrzymać leczenie lekiem Zenofor SR i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli w czasie leczenia pojawią się objawy kwasicy mleczanowej. Jest to poważny stan zagrażający życiu, w którym konieczne jest natychmiastowe leczenie w szpitalu. Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz odwodnione (np. w wyniku występowania ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, a także w wyniku narażenia na działanie wysokiej temperatury lub przyjmowania zbyt małej ilości płynów). Lekarz dokładnie opisze objawy kwasicy mleczanowej oraz sytuacje w jakich zwiększa się ryzyko jej wystąpienia.
Lek Zenofor SR nie może być przyjmowany podczas i przez pewien czas po dużym zabiegu chirurgicznym - lekarz poinformuje pacjenta kiedy ma przerwać leczenie. Wstrzymanie leczenia lekiem Zenofor SR jest konieczne także na czas badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej z zastosowaniem środka kontrastowego zawierającego jod - również w tym przypadku lekarz dokładnie poinformuje pacjenta, ile dni przed badaniem musi przerwać przyjmowanie tego leku.
W trakcie leczenia lekiem Zenofor SR konieczna będzie kontrola czynność nerek co najmniej raz w roku; u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek kontrole takie będą wykonywane częściej. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i aktywności fizycznej. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Zenofor SR, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Zenofor SR z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zenofor SR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Zenofor SR, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zenofor SR?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Zenofor SR, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Zenofor SR i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli wystąpią objawy kwasicy mleczanowej (takie jak: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca) lub objawy zaburzenia czynności wątroby z żółtaczką (jej objawem jest zażółcenie oczu i (lub) skóry).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zenofor SR?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Zenofor SR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli lek Zenofor SR jest przyjmowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy, nie powoduje hipoglikemii i nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli jest stosowany jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, które mogą powodować hipoglikemię, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Zenofor SR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zenofor SR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Zenofor SR - powiązane artykuły

Piątek, 15 kwietnia 2022

Majowa lista refundacyjna - zobacz zmiany Majowa lista refundacyjna – informacje ogólne Majowa lista refundacyjna – zmiany dopłat pacjenta do leków Majowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem