LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zeposia (Ozanimod)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zeposia (Rpz) kapsułki twarde 0,23 mg/ 0,46 mg 7 szt. - 4 szt. x 0,23 mg + 3 szt. x 0,46 mg
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zeposia (Rpz) kapsułki twarde 0,92 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zeposia

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bristol-Myers Squibb Pharma EEIG

Co zawiera lek Zeposia?

Lek Zeposia występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.

  • Opakowanie rozpoczynające leczenie
    Opakowanie zawiera 7 kapsułek do przyjmowania w dniach 1-7: 4 kapsułki zawierające 0,23 mg ozanimodu oraz 3 kapsułki zawierające 0,46 mg ozanimodu.
  • Opakowanie podtrzymujące leczenie
    1 kapsułka zawiera 0,92 mg ozanimodu.

Jak działa lek Zeposia?

Ozanimod blokuje działanie receptorów sfingozyno-1-fosforanu (S1P) na powierzchni limfocytów (białych krwinek, które mogą atakować własne tkanki organizmu w chorobach takich, jak stwardnienie rozsiane lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Przyłączając się do tych receptorów ozanimod uniemożliwia limfocytom przemieszczanie się z węzłów chłonnych do mózgu, rdzenia kręgowego lub jelita, ograniczając w ten sposób uszkodzenia, jakie powodują w przebiegu stwardnienia rozsianego i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Kiedy stosować lek Zeposia?

Lek Zeposia jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów:
- z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego, u których choroba jest w fazie aktywnej;
- z czynnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

Jak stosować lek Zeposia?

Lekarz objaśni zasady przyjmowania leku Zeposia. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki i stopniowo zwiększa w ciągu kolejnych 7 dni, wykorzystując opakowanie rozpoczynające leczenie. Taki schemat zwiększania dawki ma na celu ograniczyć ewentualne działanie spowalniające akcję serca. Po zakończeniu przyjmowania kapsułek z opakowania rozpoczynającego leczenie należy kontynuować leczenie, stosując dawkę podtrzymującą. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku; przerwanie leczenia może spowodować nawrót objawów choroby.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułkę należy połykać w całości.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zeposia?

W sytuacji, gdy pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę przez cały dzień, powinien ją pominąć i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku pominięcia jednej lub wielu dawek w ciągu pierwszych 14 dni od rozpoczęcia przyjmowania leku, należy zgłosić się do lekarza, który ustali jak ponownie rozpocząć leczenie.

Kiedy lek Zeposia nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ozanimod) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Zeposia nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zeposia?

Leczenie będzie prowadzone przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu stwardnienia rozsianego lub wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Zeposia konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja przeciwwskazań i środków ostrożności dotyczących stosowania tego leku. Lekarz przedstawi pacjentowi zasady prowadzenia leczenia tym lekiem, w tym kontroli efektów leczenia. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Zeposia lekarz sprawdzi u pacjenta czynność serca za pomocą badania EKG. W przypadku występowania u pacjenta niektórych chorób serca lekarz będzie monitorować stan zdrowia pacjenta przynajmniej przez pierwsze 6 godzin od przyjęcia pierwszej dawki. Lekarz może także regularnie kontrolować ciśnienie krwi podczas leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane badania krwi w celu oceny czynności wątroby. Jeśli podczas leczenia oraz do 3 miesięcy po zakończeniu przyjmowania leku wystąpią objawy zakażenia, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Jeśli w trakcie leczenia lekiem Zeposia wystąpią zaburzenia widzenia, postępujące osłabienie, niezdarność, utrata pamięci, stan splątania, silny ból głowy, uczucie zdezorientowania lub napady drgawek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Podczas terapii lekiem Zeposia należy ograniczyć narażenie na promieniowanie słoneczne i promieniowanie UV - należy nosić odzież ochronną i stosować regularnie krem z filtrem przeciwsłonecznym z wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent otrzymał w ostatnim czasie jakąkolwiek szczepionkę lub ma zaplanowane szczepienie, ponieważ w czasie leczenia i przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia lekiem Zeposia należy unikać podawania niektórych rodzajów szczepionek.

Jak stosować lek Zeposia z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zeposia w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Zeposia nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli pacjentka próbuje zajść w ciążę lub jeśli pacjentka może zajść w ciążę i nie stosuje skutecznej antykoncepcji. Stosowanie leku Zeposia podczas ciąży może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Przed rozpoczęciem leczenia zostanie wykonany test ciążowy, aby upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży. Pacjentka musi stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku Zeposia i przez co najmniej 3 miesiące po przerwaniu jego przyjmowania (lekarz zaleci pacjentce skuteczne metody antykoncepcji). Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku, powinna jak najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi. Podczas przyjmowania leku Zeposia nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zeposia?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie terapii lekiem Zeposia, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to zapalenie nosa i gardła oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (wskazujące na zaburzenia czynności wątroby. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast powiadomić lekarza, jeśli w trakcie terapii wystąpi jakiekolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych: zmniejszenie częstości akcji serca; zakażenie dróg moczowych; zwiększenie ciśnienia krwi; reakcje alergiczne (w tym wysypka); zakażenie mózgu nazywane postępującą leukoencefalopatią wieloogniskową.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zeposia?

W sytuacji przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Zeposia wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zeposia nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Zeposia?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zeposia - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Zeposia - powiązane artykuły

Wtorek, 18 kwietnia 2023

Nowa lista refundacyjna - nowości refundacyjne w programach lekowych od 1 maja 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 maja 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem