LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zidenac (Dimetindene)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zidenac (OTC) krople doustne, roztwór 1 mg/ml 1 but. 20 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,10
Cena
100% (zł):
18,10
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zidenac

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera Zidenac?

Lek Zidenac występuje w postaci kropli doustnych i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Lek zawiera glikol propylenowy i kwas benzoesowy.

Jak działa Zidenac?

Dimetynden jest lekiem przeciwalergicznym do stosowania ogólnego.

Kiedy stosować Zidenac?

Lek Zidenac stosuje się w leczeniu objawów chorób alergicznych:
- skóry, takich jak: pokrzywka, świąd różnego pochodzenia, wyprysk endogenny, jeżeli lekarz wcześniej zdiagnozował u pacjenta te choroby;
- układu oddechowego, takich jak: sezonowe alergiczne zapalenie śluzówki nosa (katar sienny) i całoroczne zapalenie śluzówki nosa (np. uczulenie na kurz domowy, sierść zwierząt, pióra), jeżeli lekarz wcześniej zdiagnozował u pacjenta te choroby.
Lek Zidenac łagodzi świąd towarzyszący chorobom zakaźnym (np. ospie wietrznej), jeśli lekarz wcześniej zdiagnozował u pacjenta te choroby lub po ukąszeniu lub użądleniu owada.
Lek Zidenac jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od ukończenia 1. roku życia i starszych.
Lek Zidenac jest wskazany w alergicznym zapaleniu śluzówki nosa u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 6 lat i starszych.

Jak stosować Zidenac?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Leku Zidenac nie należy stosować dłużej niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    20 do 40 kropli 3 razy na dobę. U pacjentów ze skłonnością do senności zalecana dawka to 40 kropli na noc i 20 kropli rano.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 1 do 12 lat: zalecana dawka to 2 krople na kg masy ciała na dobę, podzielone na 3 dawki (na przykład 8 kropli 3 razy dziennie dla 2-letniego dziecka ważącego 12 kg).
    Leku Zidenac nie należy stosować u dzieci do ukończenia pierwszego roku życia.
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)

Można stosować taką samą dawkę jak dla dorosłych.

Sposób podawania

Krople należy przyjmować w stanie nierozcieńczonym (na przykład na łyżeczce do herbaty). Leku nie należy wystawiać na działaniu wysokich temperatur. Jeśli dziecko jest karmione łyżeczką, krople podaje się nierozcieńczone na małej łyżeczce do herbaty.

Kiedy Zidenac nie może być stosowany?

Leku Zidenac nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dimetynden) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Zidenac nie należy stosować u niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zidenac?

Jeśli po upływie 3 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Lek Zidenac należy stosować ostrożnie u pacjentów z jaskrą, zatrzymaniem moczu (spowodowanym np. przerostem prostaty) oraz u pacjentów z padaczką. Pacjenci w podeszłym wieku powinni zachować ostrożność podczas przyjmowania tego leku; leku Zidenac nie należy stosować u pacjentów w podeszłym wieku, jeśli wykazują oznaki dezorientacji. Zauważono, że u młodszych dzieci lek Zidenac może wywoływać pobudliwość. Podczas przyjmowania leku Zidenac nie należy pić alkoholu.

Jak stosować Zidenac z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o przyjmowaniu następujących leków: leki przeciwdepresyjne, leki przeciwcholinergiczne (stosowane w leczeniu astmy i skurczach oskrzeli, leki stosowane w stanach skurczowych w obrębie jamy brzusznej, leki rozszerzające źrenice, leki stosowane w leczeniu objawów nietrzymania moczu lub nadmiernej aktywności pęcherza moczowego), leki uspokajające, przeciwlękowe lub nasenne, leki stosowane w leczeniu padaczki, opioidowe leki przeciwbólowe, leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Czy można stosować Zidenac w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Zidenac może być stosowany u kobiet w ciąży jedynie na zlecenie lekarza. Nie należy stosować leku Zidenac u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zidenac?

Bardzo często może wystąpić zmęczenie. Często: senność, nerwowość. Rzadko: niepokój, ból głowy, zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, suchość w ustach i gardle. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zidenac?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Zidenac wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zidenac może wywołać u niektórych pacjentów zmęczenie, zmniejszać koncentrację i spowalniać reakcje - w takim przypadku należy unikać prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn lub innych czynności wymagających zwiększonej koncentracji.

Jak przechowywać Zidenac?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Butelkę przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zidenac - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Zidenac - powiązane artykuły

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem