LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zofenil Plus (Zofenopril + Hydrochlorothiazide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zofenil Plus (Rp) tabletki powlekane 30 mg + 12,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
43,00
Cena
100% (zł):
43,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zofenil Plus

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Menarini International Operations Luxembourg S.A.

Co zawiera lek Zofenil Plus?

Lek Zofenil Plus to tabletki, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 30 mg zofenoprylu wapniowego i 12,5 mg hydrochlorotiazydu. Linia podziału na tabletce ułatwia jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Zofenil Plus?

Składnikami leku Zofenil Plus są zofenopryl wapniowy i hydrochlorotiazyd. Zofenopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE). Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować lek Zofenil Plus?

Lek Zofenil Plus jest stosowany u dorosłych pacjentów w leczeniu nadciśnienia tętniczego o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, jeśli podawanie zofenoprylu w monoterapii nie zapewnia odpowiedniej kontroli nadciśnienia.

Jak stosować lek Zofenil Plus?

Lekarz przekaże zalecenia odnośnie dawkowania leku i określi czas leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany z jedzeniem lub na pusty żołądek. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zofenil Plus?

Lek należy przyjmować regularnie każdego dnia. W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę natychmiast po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zofenil Plus nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (zofenopryl wapniowy lub hydrochlorotiazyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na inne inhibitory ACE lub pochodne sulfonamidu. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpił obrzęk naczynioruchowy (z objawami takimi jak nagły obrzęk twarzy, nosa lub gardła) związany z leczeniem inhibitorami ACE albo jeśli u pacjenta występuje dziedziczny lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy. Lek nie może być stosowany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz w przypadku zwężenia tętnic nerkowych. Nie wolno stosować leku u kobiet po trzecim miesiącu ciąży.
Leku Zofenil Plus nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zofenil Plus?

Przed przepisaniem leku Zofenil Plus lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Nie należy przekraczać dawki zleconej przez lekarza. Podczas terapii lekarz będzie regularnie monitorował czynność nerek, ciśnienie krwi oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Zofenil Plus, jeśli planowane jest u niego znieczulenie ogólne, dializoterapia, zabieg aferezy LDL albo leczenie odczulające na jad owadów. Podczas stosowania leku Zofenil Plus należy chronić skórę przed działaniem światła słonecznego i promieniowaniem UV. Lek może powodować dodatni wynik testu antydopingowego. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku. W trakcie leczenia lekiem Zofenil Plus należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Zofenil Plus z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zofenil Plus w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Zofenil Plus we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Zofenil Plus, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Zofenil Plus podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zofenil Plus?

Działania niepożądane towarzyszące przyjmowaniu leku Zofenil Plus są zamieszone w ulotce dołączonej do opakowania tego leku. Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zawroty głowy, ból głowy i kaszel. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Zofenil Plus i jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli pojawi się jakikolwiek z objawów ciężkiej reakcji alergicznej, w tym: obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła mogący powodować trudności w połykaniu i (lub) oddychaniu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zofenil Plus?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Zofenil Plus wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie przyjmowania leku Zofenil Plus mogą wystąpić zawroty głowy i uczucie zmęczenia - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w razie wystąpienia takich objawów.

Jak przechowywać lek Zofenil Plus?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30˚C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zofenil Plus - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem