LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zofenil (Zofenopril)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zofenil 7,5 (Rp) tabletki powlekane 7,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,50
Cena
100% (zł):
19,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zofenil 30 (Rp) tabletki powlekane 30 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,00
Cena
100% (zł):
32,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zofenil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Berlin-Chemie AG

Co zawiera lek Zofenil?

Lek Zofenil występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 7,5 mg lub 30 mg soli wapniowej zofenoprylu. Tabletki w dawce 30 mg można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Zofenil?

Zofenopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE).

Kiedy stosować lek Zofenil?

Lek Zofenil jest stosowany w leczeniu:
- wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia);
- zawału serca u pacjentów z objawami niewydolności serca lub bez nich, którzy nie otrzymywali leczenia ułatwiającego rozpuszczenie zakrzepów (leczenia trombolitycznego).

Jak stosować lek Zofenil?

Odpowiednią dawkę leku Zofenil dla każdego pacjenta oraz czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować podczas posiłku lub przed posiłkiem, najlepiej popijając tabletkę wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zofenil?

W trakcie leczenia ważne jest regularne przyjmowanie leku Zofenil. W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę natychmiast po uświadomieniu sobie tego faktu. Jeśli opóźnienie jest długie (np. kilka godzin) i niedługo przypada pora przyjęcia kolejnej dawki, należy zaczekać i przyjąć następną zalecaną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zofenil nie może być stosowany?

Leku Zofenil nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zofenopryl), na jakikolwiek inny lek z grupy inhibitorów ACE lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli w przeszłości występował obrzęk naczynioruchowy w związku z leczeniem inhibitorami ACE, bądź w przypadku dziedzicznego albo idiopatycznego obrzęku naczynioruchowego. Nie wolno stosować leku u kobiet po trzecim miesiącu ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie stosują skutecznej metody antykoncepcji.
Leku Zofenil nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zofenil?

Przed zleceniem stosowania leku Zofenil lekarz musi przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi podczas terapii. O przyjmowaniu leku Zofenil należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta planowane jest: zabieg chirurgiczny ze znieczuleniem, dializoterapia lub afereza LDL, leczenie odczulające na jad owadów. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Zofenil z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zofenil w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Zofenil nie jest zalecany do stosowania we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ stosowanie w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Zofenil, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Zofenil u matek karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zofenil?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Zofenil są opracowane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występujące działania niepożądane leku to: zmęczenie, nudności i (lub) wymioty, zawroty głowy, ból głowy, kaszel. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Zofenil i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta pojawi się obrzęk twarzy, jamy ustnej lub gardła z trudnościami w oddychaniu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zofenil?

W razie przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Zofenil wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zofenil może powodować zawroty głowy i uczucie zmęczenia - w razie wystąpienia takich objawów nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Zofenil?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zofenil - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem