LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zokinvy (Lonafarnib)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Zokinvy (Rpz) kapsułki twarde 50 mg 30 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zokinvy (Rpz) kapsułki twarde 75 mg 30 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zokinvy

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

EigerBio Europe Ltd.

Co zawiera lek Zokinvy?

Lek Zokinvy to kapsułki w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 50 mg lub 75 mg lonafarnibu.

Jak działa lek Zokinvy?

Lek zawiera lonafarnib, który pomaga ograniczyć odkładanie się szkodliwej progeryny lub białek podobnych do progeryny. Nagromadzenie się tych białek powoduje uszkodzenie komórek i prowadzi do objawów starzenia się we wczesnym okresie życia.

Kiedy stosować lek Zokinvy?

Lek Zokinvy stosuje się w leczeniu pacjentów w wieku 12 miesięcy i starszych z następującymi rzadkimi chorobami: zespół progerii Hutchinsona-Gilforda i progeroidowe laminopatie z wadliwą obróbką pre-lamin.

Jak stosować lek Zokinvy?

Lekarz określi odpowiednią dawkę leku na podstawie wzrostu i masy ciała pacjenta. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować dwa razy na dobę w odstępie około 12 godzin (rano i wieczorem), w czasie posiłku. Początkowa dawka dobowa wynosi od 75 do 225 mg. Po 4 miesiącach leczenia lekarz może zwiększyć dawkę, która będzie dawką podtrzymującą. Kapsułki należy połykać w całości popijać odpowiednią ilością wody; kapsułek nie należy żuć. Jeśli pacjent nie może połknąć kapsułki leku w całości, należy zmieszać zawartość kapsułki z sokiem pomarańczowym zgodnie ze wskazówkami podanymi w ulotce dla pacjenta.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zokinvy?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, a do następnej zaplanowanej dawki pozostało co najmniej 8 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę z jakimś posiłkiem. Jeśli do następnej zaplanowanej dawki pozostało mniej niż 8 godzin, należy pominąć nieprzyjętą dawkę i wznowić przyjmowanie leku w wyznaczonej porze kolejnej dawki.

Kiedy lek Zokinvy nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lonafarnib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Leku Zokinvy nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 miesięcy.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zokinvy?

Leczenie lekiem Zokinvy rozpocznie lekarz mający doświadczenie w leczeniu pacjentów z przedwczesnym starzeniem się lub rzadkimi chorobami metabolicznymi. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i ośrodki ostrożności, następnie objaśni pacjentowi zasady prowadzenia takiej terapii. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem. Lekarz będzie kontrolować masę ciała, apetyt oraz ilość spożywanych przez pacjenta posiłków i napojów, co pomoże wykryć możliwe zaburzenia elektrolitowe. Podczas przyjmowania leku należy pić dużo wody i innych płynów, aby ograniczyć problemy związane z biegunką lub wymiotami (zalecaną ilość płynów do przyjęcia każdego dnia należy ustalić z lekarzem).

Jak stosować lek Zokinvy z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z lekiem Zokinvy, gdy są przyjmowane razem z nim. Leku Zokinvy nie wolno stosować w skojarzeniu z następującymi lekami: lekami będącymi silnymi inhibitorami CYP3A (które mogą ograniczać rozkładanie leku Zokinvy w organizmie, prowadząc do większej ilości działań niepożądanych); midazolamem, atorwastatyną, lowastatyną, symwastatyną.

Jak stosować lek Zokinvy z jedzeniem i piciem?

Nie należy przyjmować leku Zokinvy z pokarmami lub napojami, które zawierają grejpfruty, żurawiny, granaty lub pomarańcze sewilskie. Produkty te mogą nasilać działania niepożądane leku Zokinvy.

Czy można stosować lek Zokinvy w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką w ciąży lub karmiącą piersią, czy możliwe jest stosowanie leku Zokinvy w tym okresie. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w czasie przyjmowania tego leku i co najmniej przez tydzień po przyjęciu ostatniej dawki. Mężczyźni, których partnerki są w wieku rozrodczym, muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w czasie przyjmowania leku i przez co najmniej 3 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zokinvy?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Zokinvy, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: wymioty, biegunka, podwyższony poziom enzymów wątrobowych, zmniejszenie łaknienia, nudności, ból brzucha, zmęczenie, zmniejszenie masy ciała, zaparcia i zakażenie górnych dróg oddechowych. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się uporczywe nudności, wymioty lub biegunka, które mogą prowadzić do utraty apetytu, zmniejszenia masy ciała lub odwodnienia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zokinvy?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki należy przerwać przyjmowanie leku i zgłosić się do lekarza.

Czy lek Zokinvy wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zokinvy wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn; po przyjęciu leku może pojawić się uczucie zmęczenia.

Jak przechowywać lek Zokinvy?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Należy starannie zamykać butelkę w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem