LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

ZolpiGen (Zolpidem)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
ZolpiGen (Rp) tabletki powlekane 10 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12,50
Cena
100% (zł):
12,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

ZolpiGen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Ltd.

Co zawiera lek ZolpiGen?

Lek ZolpiGen jest dostępny w postaci tabletek na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu (w postaci winianu). Tabletkę można podzielić na 2 równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku.

Jak działa lek ZolpiGen?

Zolpidem jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.

Kiedy stosować lek ZolpiGen?

Lek ZolpiGen może być stosowany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych, jeśli jest ona ciężka, uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie lub jest bardzo uciążliwa.

Jak stosować lek ZolpiGen?

Lekarz poinformuje pacjenta, jaką dawkę leku ZolpiGen powinien przyjmować. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Leczenie można przerwać tylko po decyzji lekarza, który ustali schemat stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Należy stosować pojedynczą dawkę leku bezpośrednio przed snem. Nie należy przyjmować kolejnej dawki tej samej nocy. Nie przekraczać dawki 10 mg na 24 godziny. Tabletkę należy połykać w całości popijając płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku ZolpiGen?

W razie pominięcia dawki leku przed pójściem spać i przypomnienia sobie o tym jeszcze tej samej nocy, można przyjąć opuszczoną dawkę pod warunkiem, gdy możliwe jest zapewnienie po przyjęciu tabletki 8 godzin niezakłóconego snu. Jeśli to nie jest możliwe, następną dawkę należy przyjąć przed położeniem się spać następnego wieczoru. Nie należy stosować tego leku o innej porze dnia, ponieważ może to spowodować u pacjenta uczucie senności, zawroty głowy lub uczucie zmieszania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek ZolpiGen nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zolpidem) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku ZolpiGen nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku ZolpiGen?

Przed zleceniem przyjmowania leku ZolpiGen lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, podczas którego przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zweryfikuje leki przyjmowane jednocześnie przez pacjenta. Lekarz poinformuje pacjenta o ograniczonym czasie terapii, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy dostosować się do zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zaleconej przez niego dawki leku. Okres podawania leku zwykle wynosi od kilku dni do 2 tygodni, maksymalnie 4 tygodnie. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem. Szczególne środki ostrożności należy zachować podczas stosowania leku ZolpiGen u osób w podeszłym wieku. Podczas stosowania tego leku istnieje ryzyko uzależnienia, które zwiększa się razem z dawką i czasem leczenia. Ryzyko jest większe u osób nadużywających aktualnie lub w przeszłości alkoholu lub leków. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent był w przeszłości uzależniony od leków lub alkoholu oraz niezwłocznie zgłaszać lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku ZolpiGen. Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Stosowanie leku należy przerwać i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi niepokój ruchowy, pobudzenie, rozdrażnienie, agresja, urojenia, wybuchy gniewu, koszmary senne, omamy, psychozy, niewłaściwe zachowanie oraz nasilenie bezsenności. Należy natychmiast przerwać leczenie lekiem ZolpiGen i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe zachowania pacjenta podczas snu, w tym chodzenie we śnie (lunatykowanie). W czasie przyjmowania leku ZolpiGen nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek ZolpiGen z innymi lekami?

Lek ZolpiGen może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek ZolpiGen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentki w ciąży lub karmiące piersią o wpływie leku ZolpiGen na płód lub karmione piersią dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku ZolpiGen?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie terapii lekiem ZolpiGen, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku ZolpiGen?

W razie przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecana lub przypadkowego przyjęcia tabletki, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do szpitala.

Czy lek ZolpiGen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek ZolpiGen zaburza zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej następnego dnia po jego przyjęciu. Pacjent musi zachować okres co najmniej 8 godzin pomiędzy przyjęciem leku ZolpiGen a rozpoczęciem wykonywania czynności, które wymagają zwiększonej koncentracji. Nie należy spożywać alkoholu ani substancji psychoaktywnych podczas przyjmowania leku ZolpiGen, gdyż może to nasilić te zaburzenia.

Jak przechowywać lek ZolpiGen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

ZolpiGen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem