LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zolpic (Zolpidem)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zolpic (Rp) tabletki powlekane 10 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,80
Cena
100% (zł):
19,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zolpic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera lek Zolpic?

Lek Zolpic to tabletki, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu (w postaci winianu). Tabletki można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjent ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Zolpic?

Zolpidem jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.

Kiedy stosować lek Zolpic?

Lek Zolpic wskazany jest w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych.

Jak stosować lek Zolpic?

Dawkowanie leku Zolpic określa lekarz. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy samodzielnie kończyć leczenia, ponieważ może wystąpić nawrót bezsenności. Jeśli konieczne będzie zakończenie leczenia, zmniejszanie dawki musi się odbywać stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Sposób podawania

Pojedynczą dawkę leku należy przyjąć bezpośrednio przed snem. W celu szybszego zaśnięcia, nie należy przyjmować leku z posiłkiem albo tuż po posiłku. Nie należy przyjmować kolejnej dawki tej samej nocy. Nie przekraczać dawki 10 mg (1 tabletka) na 24 godziny. Tabletki należy popijać płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zolpic?

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe, chyba że nadszedł czas przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zolpic nie może być stosowany?

Leku Zolpic nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zolpidem) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie należy stosować leku Zolpic u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zolpic?

Przed wprowadzeniem terapii lekiem Zolpic konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem, a także weryfikacja wszystkich leków stosowanych przez pacjenta. Lekarz omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii lekiem Zolpic, w tym ograniczenia czasu terapii, stopniowe zmniejszanie dawki podczas odstawiania leku oraz możliwość wystąpienia reakcji z odstawienia. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza oraz dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących terapii. Utrzymywanie się bezsenności po 7-14 dniach leczenia może wskazywać na występowanie innych zaburzeń i dlatego należy skontaktować się z lekarzem. Czas leczenia nie powinien przekraczać 4 tygodni (w wyjątkowych przypadkach lekarz będzie mógł wydłużyć okres leczenia). Należy wyjaśnić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania leku. Szczególne środki ostrożności należy zachować podczas stosowania leku Zolpic u osób w podeszłym wieku. Stosowanie leku Zolpic może prowadzić do rozwoju uzależnienia psychicznego i fizycznego, dlatego należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku. Niebezpieczeństwo rozwoju uzależnienia wzrasta proporcjonalnie do stosowanej dawki oraz czasu trwania leczenia i jest ono większe u pacjentów uzależnionych kiedykolwiek od alkoholu, leków lub narkotyków. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent był w przeszłości uzależniony od leków, narkotyków lub alkoholu. Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Jeśli podczas stosowania leku wystąpią takie reakcje, jak niepokój ruchowy, pobudzenie, drażliwość, agresywność, urojenia, napady gniewu, koszmary nocne, omamy, psychozy, nietypowe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania, należy przerwać stosowanie leku w porozumieniu z lekarzem. Należy natychmiast przerwać leczenie lekiem Zolpic i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe zachowania pacjenta w czasie snu, w tym chodzenie we śnie. W czasie przyjmowania leku Zolpic nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Zolpic z innymi lekami?

Lek Zolpic może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zolpic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentki w ciąży lub karmiące piersią o wpływie leku Zolpic na płód lub karmione piersią dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zolpic?

Działania niepożądane obserwowane podczas leczenia lekiem Zolpic są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zolpic?

W sytuacji przyjęcia większej liczby tabletek niż zalecona lub przypadkowego przyjęcia leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Czy lek Zolpic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zolpic może zaburzać zdolności psychomotoryczne (zaburzenia mogą pojawić się następnego dnia po jego przyjęciu). Pacjent musi zachować okres co najmniej 8 godzin pomiędzy przyjęciem leku a przystąpieniem do wykonywania czynności, które wymagają zwiększonej koncentracji. Nie należy spożywać alkoholu ani substancji psychoaktywnych podczas przyjmowania leku Zolpic z powodu możliwości nasilenia się tych zaburzeń.

Jak przechowywać lek Zolpic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zolpic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem