LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zolsana (Zolpidem)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zolsana (Rp) tabletki powlekane 10 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,00
Cena
100% (zł):
19,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zolsana

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Zolsana?

Lek Zolsana występuje w postaci tabletek. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu (w postaci winianu). Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Zolsana?

Zolpidem jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.

Kiedy stosować lek Zolsana?

Lek Zolsana jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u osób dorosłych - wyłącznie w przypadku, gdy zaburzenia snu są ciężkie, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie lub powodujące skrajne wyczerpanie.

Jak stosować lek Zolsana?

Dawkowanie leku Zolsana przedstawi lekarz. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Lekarz poinformuje pacjenta o czasie trwania leczenia, a w niektórych przypadkach może wydłużyć ten czas. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku - po przerwaniu leczenia objawy mogą powrócić. Kończąc leczenie należy stopniowo zmniejszać dawkę leku, a lekarz zaleci schemat zmniejszania dawki.

Sposób podawania

Pojedynczą dawkę leku należy przyjąć bezpośrednio przed snem. Nie należy przyjmować kolejnej tabletki tej samej nocy. Nie przekraczać dawkowania 1 tabletka na 24 godziny. Tabletki należy połykać, popijając płynem (na przykład szklanką wody).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zolsana?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek, nie ma konieczności przyjęcia pominiętej dawki. Należy przyjąć przepisaną dawkę o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zolsana nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zolpidem) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Zolsana nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zolsana?

Przed zaleceniem leczenia lekiem Zolsana niezbędny jest dokładny wywiad z pacjentem, a także analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz przeanalizuje również wszystkie leki stosowane jednocześnie przez pacjenta i podejmie decyzję o wprowadzeniu leczenia. W momencie rozpoczęcia leczenia lekarz poinformuje pacjenta o ograniczonym czasie trwania terapii, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać przepisanej dawki leku. W razie braku efektów leczenia zaburzeń snu po upływie 7 do 14 dni, konieczne są dalsze badania. Czas leczenia nie powinien przekraczać 4 tygodni. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku powinni zachować pacjenci w podeszłym wieku. Stosowanie leku Zolsana może prowadzić do nadużywania leku i (lub) rozwoju uzależnienia fizycznego i psychicznego - należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku. Ryzyko uzależnienia zwiększa się z dawką i długością stosowania leku oraz jest większe u pacjentów wcześniej nadużywających alkoholu, substancji niedozwolonych lub leków. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent kiedykolwiek nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, substancji lub leków. Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania wystąpi niepokój ruchowy, nasilenie zaburzeń snu, pobudzenie, rozdrażnienie, agresja, urojenia, wybuchy gniewu, koszmary senne, omamy, niewłaściwe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Należy natychmiast przerwać leczenie lekiem Zolsana i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe zachowania pacjenta w czasie snu, w tym lunatykowanie (chodzenie podczas snu). Nie wolno spożywać alkoholu podczas przyjmowania leku Zolsana.

Jak stosować lek Zolsana z innymi lekami?

Lek Zolsana może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zolsana w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje kobiety w ciąży lub karmiące piersią o wpływie leku Zolsana na płód lub karmione piersią dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zolsana?

Działania niepożądane leku Zolsana są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zolsana?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym szpitala.

Czy lek Zolsana wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zolsana powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej następnego dnia po przyjęciu. Należy zachować okres co najmniej 8 godzin pomiędzy przyjęciem leku Zolsana a przystąpieniem do wykonywania czynności, które wymagają zwiększonej koncentracji (prowadzenie pojazdów, obsługiwanie maszyn, praca na wysokościach). Nie należy spożywać alkoholu ani substancji psychoaktywnych podczas przyjmowania leku Zolsana, ponieważ może to nasilić zaburzenia psychoruchowe.

Jak przechowywać lek Zolsana?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zolsana - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem