LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zomiren SR (Alprazolam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zomiren SR (Rp) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,00
Cena
100% (zł):
21,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zomiren SR (Rp) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
34,00
Cena
100% (zł):
34,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zomiren SR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Zomiren SR?

Lek Zomiren SR to tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 0,5 mg lub 1 mg alprazolamu. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku.

Jak działa lek Zomiren SR?

Alprazolam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami i wykazuje działanie przeciwlękowe.

Kiedy stosować lek Zomiren SR?

Lek Zomiren SR stosuje się w leczeniu objawów stanów lękowych u osób dorosłych. Jest stosowany jedynie w sytuacjach, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta. Alprazolam jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania.

Jak stosować lek Zomiren SR?

Dawkowanie leku Zomiren SR i czas trwania leczenia są określane indywidualnie przez lekarza w oparciu o nasilenie objawów. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia. Leczenie można przerwać tylko po decyzji lekarza, który ustali schemat stopniowego zmniejszania jego dawki.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować doustnie, popijając płynem. Tabletki należy połykać w całości; nie należy ich żuć, kruszyć ani dzielić.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zomiren SR?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zomiren SR nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alprazolam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Zomiren SR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zomiren SR?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z przyjmowaniem leku Zomiren SR, lekarz podejmie decyzję o jego przepisaniu. Lekarz zweryfikuje również wszystkie leki stosowane jednocześnie przez pacjenta. Podejmując decyzję o rozpoczęciu leczenia lekarz poinformuje pacjenta o ograniczonym czasie trwania leczenia, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać zaleconej dawki. Całkowity czas leczenia nie powinien przekraczać 2-4 tygodni. Lekarz będzie regularnie oceniał stan pacjenta i potrzebę kontynuowania terapii. Wszystkie wątpliwości związane z leczeniem tym lekiem należy omówić z lekarzem. Lek Zomiren SR może powodować rozwinięcie się uzależnienia fizycznego i psychicznego. Należy wstrzymać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania wystąpią: niepokój ruchowy, pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, napady agresji, urojenia, napady gniewu, koszmary senne, omamy, psychozy, niewłaściwe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Przed planowanym zabiegiem chirurgicznym pacjent powinien zgłosić lekarzowi stosowanie leku Zomiren SR. Podczas terapii lekiem Zomiren SR nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Zomiren SR z innymi lekami?

Lek Zomiren SR może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zomiren SR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje kobiety w ciąży lub karmiące piersią o możliwość stosowania przez nie leku Zomiren SR.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zomiren SR?

Działania niepożądane obserwowane podczas przyjmowania leku Zomiren SR są szczegółowo omówione w ulotce dołączonej do opakowania. W razie utrzymywania się lub uciążliwości działań niepożądanych należy poinformować o nich lekarza. Wystąpienie niektórych działań niepożądanych jest uzależnione od osobniczej podatności pacjenta oraz od zastosowanej dawki leku. Działania niepożądane zazwyczaj występują na początku leczenia i ustępują w trakcie jego trwania lub po zmniejszeniu dawki. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lek może powodować zależność fizyczną i psychiczną. Jeśli wystąpi zależność fizyczna, nagłe przerwanie stosowania leku Zomiren SR może spowodować wystąpienie objawów odstawienia, do których należą: ból głowy, ból mięśni, nasilony lęk, uczucie napięcia, pobudzenie, dezorientacja, drażliwość, upośledzenie słuchu, sztywność i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło, hałas i dotyk, omamy, bezsenność i zmiany nastroju.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zomiren SR?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem.

Czy lek Zomiren SR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zomiren SR powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, dlatego nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn podczas jego stosowania.

Jak przechowywać lek Zomiren SR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zomiren SR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem