LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zomiren (Alprazolam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zomiren (Rp) tabletki 0,25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,00
Cena
100% (zł):
15,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zomiren (Rp) tabletki 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
20,50
Cena
100% (zł):
20,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zomiren (Rp) tabletki 1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,80
Cena
100% (zł):
32,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zomiren

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Zomiren?

Lek Zomiren występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg alprazolamu. Linia podziału na tabletkach ułatwia tylko ich przełamanie w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Zomiren?

Alprazolam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami i wykazuje działanie przeciwlękowe.

Kiedy stosować lek Zomiren?

Lek Zomiren jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów stanów lękowych u dorosłych, wyłącznie w sytuacjach, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta.

Jak stosować lek Zomiren?

Dawkę leku Zomiren i czas terapii określa lekarz, zależnie od nasilenia objawów. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować nawrót objawów choroby. Jeśli wskazane będzie odstawienie leku, lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie jego dawki.

Sposób podawania

Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zomiren?

Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zomiren nie może być stosowany?

Leku Zomiren nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alprazolam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Zomiren nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zomiren?

Przed przepisaniem leku Zomiren lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Zweryfikuje również wszystkie leki stosowane jednocześnie przez pacjenta. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku u danego pacjenta lekarz poinformuje o ograniczonym czasie leczenia, o stopniowym zmniejszaniu dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku i nie przekraczać przepisanej przez niego dawki leku. Całkowity czas leczenia nie powinien przekraczać 2-4 tygodni. Konieczne będą regularne konsultacje lekarskie w celu oceny stanu pacjenta i konieczności dalszego leczenia. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Lek Zomiren należy do benzodiazepin, które mogą powodować uzależnienie fizyczne i psychiczne. Stosowanie leku należy przerwać i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi niepokój ruchowy, pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, agresja, urojenia, gniew, koszmary senne, omamy, psychozy, niewłaściwe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Zomiren przed planowaną operacją chirurgiczną. W trakcie przyjmowania leku Zomiren nie wolno pić alkoholu.

Jak stosować lek Zomiren z innymi lekami?

Lek Zomiren może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zomiren w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz wyjaśni pacjentce, czy lek Zomiren może być stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zomiren?

Działania niepożądane występujące podczas leczenia lekiem Zomiren są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli działania niepożądane będą utrzymywać się lub będą zbyt uciążliwe. Występowanie niektórych działań niepożądanych całkowicie zależy od indywidualnej podatności pacjenta oraz od zastosowanej dawki leku. Działania niepożądane zwykle obserwuje się na początku terapii; objawy te ustępują w trakcie leczenia lub po zmniejszeniu dawki. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Benzodiazepiny mogą powodować uzależnienie fizyczne i psychiczne. Jeśli dojdzie do uzależnienia fizycznego, nagłe przerwanie przyjmowania leku Zomiren może wywołać objawy odstawienia: ból głowy, ból mięśni, nasilony lęk, uczucie napięcia, pobudzenie, dezorientację, drażliwość, zaburzenia słuchu, sztywność i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło, hałas i dotyk, omamy, bezsenność i zmiany nastroju.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zomiren?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Zomiren wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zomiren zaburza sprawności psychofizyczną, dlatego w czasie stosowania leku Zomiren nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Zomiren?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zomiren - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem