LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Zyban (Bupropion)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Zyban (Rp) tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 150 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 200,00 Cena 100% (zł): 200,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zyban (Rp) tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 150 mg 60 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 395,00 Cena 100% (zł): 395,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zyban

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera lek Zyban?

Lek Zyban to tabletki o przedłużonym uwalnianiu, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu zawiera 150 mg chlorowodorku bupropionu.

Kiedy stosować lek Zyban?

Lek Zyban jest stosowany w celu ułatwienia odzwyczajenia się od palenia tytoniu pacjentom jednocześnie otrzymującym wsparcie motywujące, np. poprzez uczestnictwo w odpowiednim programie terapeutycznym.

Jak stosować lek Zyban?

Lekarz przedstawi schemat przyjmowania leku Zyban. W celu uzyskania pełnego efektu terapeutycznego konieczne może być stosowanie leku przez 7 tygodni. Nie należy przerywać leczenia bez uzgodnienia tego z lekarzem. Podczas odstawiania leku może być konieczne stopniowe zmniejszanie dawki leku.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Należy zachować przynajmniej 8 godzin przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami. Należy unikać przyjmowania leku przed zaśnięciem (może to powodować trudności z zasypianiem). Tabletki należy połykać w całości. Tabletek nie należy żuć, rozkruszać ani dzielić.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zyban?

W razie opuszczenia dawki leku należy odczekać i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zyban nie może być stosowany?

Leku Zyban nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bupropion) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Zyban nie należy stosować u pacjentów chorujących na padaczkę lub u których w przeszłości występowały napady drgawkowe; pacjentów z zaburzeniami jedzenia w wywiadzie (np. bulimia lub anoreksja); pacjentów z ciężką chorobą wątroby; pacjentów z guzem mózgu; pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi; pacjentów nadużywających alkoholu, którzy właśnie odstawili alkohol albo zamierzają to uczynić w trakcie leczenia lekiem Zyban; pacjentów, którzy ostatnio odstawili leki uspokajające lub leki przeciwlękowe albo będą je odstawiać w trakcie leczenia lekiem Zyban; pacjentów przyjmujących aktualnie lub w ciągu ostatnich 14 dni leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy.
Lek Zyban nie jest zalecany do stosowania u pacjentów w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zyban?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Zyban konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związane z leczeniem należy zgłosić się do lekarza. Nie należy przekraczać dawek zaleconych przez lekarza. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala, jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu. Jeśli podczas leczenia pojawią się napady drgawkowe, należy przerwać stosowanie leku Zyban; należy skontaktować się z lekarzem i więcej nie przyjmować tego leku. Lekarz może zalecić pacjentowi rezygnację z picia alkoholu albo znaczne ograniczenie jego spożycia podczas przyjmowania leku Zyban. Jeśli pacjent pije aktualnie duże ilości alkoholu, nie powinien nagle go odstawiać, ponieważ grozi to ryzykiem napadu drgawkowego.

Jak stosować lek Zyban z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy przyjmować leku Zyban, jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki zawierające bupropion. Leku Zyban nie należy przyjmować jednocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy (lekami stosowanymi w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona).

Czy można stosować lek Zyban w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o zastosowaniu leku Zyban u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią podejmuje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zyban?

Działania niepożądane leku Zyban są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku wystąpi napad drgawkowy lub objawy reakcji alergicznej (takie jak: wysypka skórna, nietypowe świsty lub problemy z oddychaniem, obrzęk powiek, ust lub języka, bóle mięśni lub stawów).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zyban?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana liczby tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Zyban wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli podczas stosowania leku Zyban wystąpią zawroty głowy lub uczucie pustki w głowie.

Jak przechowywać lek Zyban?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem