LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zyclara (Imiquimod)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zyclara (Rp) krem 37,5 mg/g 28 saszetek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
900,00
Cena
100% (zł):
900,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zyclara

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Healthcare Ltd.

Co zawiera lek Zyclara?

Lek Zyclara występuje w postaci kremu na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g kremu zawiera 37,5 mg imikwimodu. 1 saszetka zawiera 9,375 mg imikwimodu w 250 mg kremu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje opóźnione). Lek zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy - mogą powodować miejscowe odczyny skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera także alkohol benzylowy, który może powodować reakcje alergiczne i łagodne miejscowe podrażnienie skóry.

Jak działa lek Zyclara?

Imikwimod pobudza układ odpornościowy organizmu do wytwarzania naturalnych substancji, które pomagają zwalczyć zmiany związane z rogowaceniem słonecznym.

Kiedy stosować lek Zyclara?

Lek Zyclara jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu rogowacenia słonecznego. Lek można stosować na zmiany na skórze twarzy lub owłosionej skórze głowy, jeżeli lekarz zadecydował, że leczenie lekiem Zyclara jest najbardziej odpowiednie.

Jak stosować lek Zyclara?

Lek Zyclara należy stosować wyłącznie na zmiany o charakterze rogowacenia słonecznego umiejscowione na twarzy i skórze głowy. Czas trwania leczenia określa lekarz. Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących dawkowania leku.

Sposób podawania

Przed i po nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce. Krem należy nakładać na zmienione chorobowo miejsce raz na dobę przed snem. Krem należy pozostawić na skórze przez około 8 godzin; w tym czasie nie należy korzystać z prysznica ani moczyć miejsca leczonego. Po nałożeniu kremu nie należy zakrywać leczonego miejsca bandażem ani innymi opatrunkami. Należy ściśle przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji dołączonej do opakowania. Po nałożeniu kremu należy wyrzucić otwartą saszetkę.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zyclara?

W przypadku pominięcia dawki leku należy odczekać do najbliższego wieczoru, nałożyć krem, a następnie kontynuować leczenie według ustalonego schematu. Nie należy stosować kremu częściej niż raz na dobę.

Kiedy lek Zyclara nie może być stosowany?

Leku Zyclara nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (imikwimod) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Zyclara nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zyclara?

Przed podjęciem leczenia lekiem Zyclara lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności dla tego leku. Lekarz wyjaśni pacjentowi, jak należy prawidłowo stosować lek oraz przedstawi sytuacje na jakie powinien zwrócić szczególną uwagę. Nie należy stosować kremu w ilości większej niż zalecona przez lekarza. Leku nie należy stosować częściej niż raz na dobę. Nie należy nakładać leku na powierzchnię większą niż powierzchnia skóry całej twarzy lub łysiejące obszary owłosionej skóry głowy. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Podczas leczenia nie należy korzystać z lamp kwarcowych ani łóżek opalających oraz w miarę możliwości unikać ekspozycji na światło słoneczne (podczas przebywania na świeżym powietrzu należy stosować odzież ochronną i bezpieczne nakrycia głowy). Należy unikać kontaktu leku z oczami, wargami i nozdrzami.

Jak stosować lek Zyclara z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
Należy unikać jednoczesnego stosowania kremu Zyclara i innego leku z imikwimodem w tym samym leczonym miejscu.

Czy można stosować lek Zyclara w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką, która jest w ciąży lub karmi piersią, możliwość zastosowania u niej leku Zyclara.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zyclara?

W trakcie stosowania leku Zyclara mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku, umyć leczone miejsce wodą z łagodnym mydłem i skontaktować się z lekarzem, jeśli w czasie stosowania kremu skóra reaguje źle.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zyclara?

W razie zastosowania zbyt dużej ilości leku należy zmyć nadmiar kremu wodą i łagodnym mydłem; po ustąpieniu reakcji skórnych można kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym schematem. W razie przypadkowego połknięcia leku (szczególnie przez dziecko) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Zyclara?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Zawartości raz otwartej saszetki nie należy używać ponownie.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zyclara - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem