LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Logo Naczelnej Izby Lekarskiej Logo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Logo Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Logo Okręgowej Izby Lekarskiej Logo Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zylena (Olanzapine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zylena (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zylena (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zylena (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 15 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zylena (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zylena

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera lek Zylena?

Lek Zylena jest dostępny na receptę w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej (4 dawki).
1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg olanzapiny. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny), który może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

Jak działa lek Zylena?

Olanzapina jest lekiem przeciwpsychotycznym. Działanie leku polega na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników w mózgu, które odgrywają rolę w schizofrenii i chorobie dwubiegunowej. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy tych chorób.

Kiedy stosować lek Zylena?

  • Schizofrenia
    Lek Zylena jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu schizofrenii. Lek ten jest także skuteczny w podtrzymywaniu poprawy u pacjentów, u których wystąpiła odpowiedź na początkowy przebieg leczenia.
  • Epizod manii
    Lek Zylena jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu umiarkowanych lub ciężkich epizodów maniakalnych. Lek ten można także stosować w celu zapobiegania nawrotom tych epizodów u osób dorosłych z chorobą dwubiegunową, u których wystąpiła odpowiedź na początkowy przebieg leczenia.

Jak stosować lek Zylena?

Dawkę leku Zylena w każdym wskazaniu oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia. Przed zaprzestaniem stosowania leku lekarz może zalecić stopniowe zmniejszanie jego dawki.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę. Może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę należy umieścić w jamie ustnej, gdzie rozpuści się. Tabletkę można również rozpuścić w szklance wody, soku pomarańczowego, soku jabłkowego, mleka lub kawy; sporządzony płyn należy natychmiast wypić.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zylena?

W przypadku pominięcia dawki leku pacjent powinien ją przyjąć jak najszybciej. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zylena nie może być stosowany?

Leku Zylena nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (olanzapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania.
Lek Zylena nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zylena?

Przed przepisaniem leku Zylena lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza. Nie należy spożywać alkoholu podczas terapii lekiem Zylena. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Zylena z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Stosowanie olanzapiny w skojarzeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, uspokajającymi lub nasennymi może wywoływać senność.

Czy można stosować lek Zylena w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o możliwości zastosowania leczenia lekiem Zylena w okresie ciąży. Leku Zylena nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zylena?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Zylena są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić: senność, zwiększenie masy ciała, niskie ciśnienie krwi przy wstawaniu z pozycji leżącej lub siedzącej, zwiększenie poziomu hormonu prolaktyny we krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zylena?

W razie przyjęcia zbyt dużej ilości leku Zylena należy natychmiast zwrócić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Zylena wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zylena może powodować senność - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn i urządzeń mechanicznych w razie pojawienia się tego objawu.

Jak przechowywać lek Zylena?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zylena - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Zylena - powiązane artykuły

Piątek, 14 marca 2025

Projekt listy refundacyjnej na dzień 1 kwietnia 2025 r. - nowości na liście aptecznej Projekt listy refundacyjnej na dzień 1 kwietnia 2025 - informacje ogólne o projekcie Projekt...

Więcej »




banerbaner