LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zynlonta (Loncastuximab tesirine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zynlonta (Rpz) proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 10 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zynlonta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Swedish Orphan Biovitrum AB

Co zawiera lek Zynlonta?

Lek Zynlonta występuje w postaci proszku, z którego przygotowuje się koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 10 mg lonkastuksymabu tezyryny. Po przygotowaniu 1 ml zawiera 5 mg lonkastuksymabu tezyryny.

Jak działa lek Zynlonta?

Lonkastuksymab tezyryny jest lekiem przeciwnowotworowym. Składa się z dwóch części - przeciwciała monoklonalnego połączonego z lekiem cytotoksycznym o nazwie SG3199.

Kiedy stosować lek Zynlonta?

Lek Zynlonta stosuje się u osób dorosłych w leczeniu dwóch typów nowotworu krwi o nazwie chłoniak z komórek B:
- chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL);
- chłoniaka z komórek B o wysokim stopniu złośliwości (HGBL).
Lek ten stosuje się w przypadku nawrotu nowotworu po co najmniej dwóch rodzajach terapii albo w przypadku braku reakcji na wcześniejsze leczenie.

Jak stosować lek Zynlonta?

Dawkę leku określa lekarz w zależności od masy ciała pacjenta. Długość leczenia ustala lekarz. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent otrzyma dodatkowy lek zawierający deksametazon, aby zmniejszyć ewentualne działania niepożądane wynikające z leczenia.

Sposób podawania

Lek Zynlonta jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę we wlewie dożylnym przez 30 minut, co 3 tygodnie.

Kiedy lek Zynlonta nie może być stosowany?

Leku Zynlonta nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lonkastuksymab tezyryny) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Zynlonta nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zynlonta?

Leczenie lekiem Zynlonta będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz mający doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Po przeanalizowaniu u pacjenta dotychczasowego leczenia, weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku, lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia lekiem Zynlonta. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przekazanych przez lekarza. Lekarz będzie regularnie wykonywał badania krwi, aby sprawdzić, czy nie występują działania niepożądane leku. W czasie leczenia należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym i nosić odpowiednią odzież, aby chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Zynlonta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zynlonta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Zynlonta nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz podejmie decyzję o leczeniu. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz może wykonać test ciążowy, aby upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Zynlonta i w ciągu 10 miesięcy po ostatniej dawce. Mężczyźni z partnerkami w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Zynlonta i w ciągu 7 miesięcy po ostatniej dawce. Skuteczną metodę antykoncepcji należy omówić z lekarzem. jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub podejrzewa ciążę w trakcie leczenia lekiem Zynlonta, powinna niezwłocznie porozumieć się z lekarzem. Nie należy karmić piersią w trakcie leczenia lekiem Zynlonta oraz przez 3 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zynlonta?

Działania niepożądane obserwowane w trakcie leczenia lekiem Zynlonta są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występujące działania niepożądane to: zwiększenie aktywności enzymu wątrobowego o nazwie gamma-glutamylotransferaza (GGT), obniżona liczba neutrofilów, obniżona liczba płytek krwi, niedokrwistość, zmęczenie, utrata apetytu, nudności lub wymioty, biegunka, ból brzucha, zaparcia, wysypka, obrzęk obwodowy (zwłaszcza kostek i stóp). Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Zynlonta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zynlonta nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U pacjentów przyjmujących ten lek zgłaszano zmęczenie oraz zawroty głowy, co należy wziąć pod uwagę w przypadku prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zynlonta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Zynlonta - powiązane artykuły

Wtorek, 17 grudnia 2024

Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 r. - zmiany w programach lekowych i chemioterapii 18 grudnia 2024 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków obowiązującą...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem