LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zypsila (Ziprasidone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zypsila (Rp) kapsułki twarde 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
43,80
Cena
100% (zł):
43,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zypsila (Rp) kapsułki twarde 40 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
58,00
Cena
100% (zł):
58,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zypsila (Rp) kapsułki twarde 80 mg 56 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,97
0,00
Cena
100% (zł):
214,09
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zypsila

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Zypsila?

Lek Zypsila występuje w postaci kapsułek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka twarda zawiera 20 mg, 40 mg lub 80 mg zyprazydonu w postaci wodorosiarczanu zyprazydonu. Lek zawiera laktozę i dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Zypsila?

Zyprazydon należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpsychotycznymi. Jego działanie polega na blokowaniu określonych receptorów w mózgu, co pomaga normalizować aktywność mózgu, zmniejszając objawy schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej.

Kiedy stosować lek Zypsila?

Lek Zypsila stosuje się w leczeniu schizofrenii u osób dorosłych.
Lek Zypsila jest także stosowany u osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 10-17 lat w leczeniu epizodów maniakalnych lub epizodów mieszanych o umiarkowanym nasileniu w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych.

Jak stosować lek Zypsila?

Lekarz ustali indywidualnie dawkę leku i długość leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez porozumienia z lekarzem, ponieważ może to spowodować nawrót objawów choroby.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w trakcie posiłku. Kapsułki należy połykać w całości; nie wolno ich żuć. Lek należy przyjmować dwa razy na dobę - 1 kapsułkę rano podczas obfitego śniadania i 1 kapsułkę wieczorem podczas kolacji. Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Zypsila?

Lek należy przyjmować regularnie. W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli jednak zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę i przyjąć następną dawkę. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Zypsila nie może być stosowany?

Leku Zypsila nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zyprazydon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować, jeśli pacjent ma lub miał kiedykolwiek problemy z sercem lub miał ostatnio zawał serca. Leku nie wolno stosować jednocześnie z lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń rytmu serca lub mogących wpływać na czynność serca.
Leku Zypsila nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej.
Leku Zypsila nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w leczeniu schizofrenii.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zypsila?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Zypsila. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, lekarz wprowadzi leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Należy omówić z lekarzem jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku. Podczas przyjmowania leku Zypsila nie należy pić alkoholu.

Jak stosować lek Zypsila z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Zypsila w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką ryzyko związane ze stosowaniem leku Zypsila w okresie ciąży i karmienia piersią. Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zypsila?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Zypsila, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występujące działania niepożądane tego leku to: trudności ze snem, senność lub nadmierna senność w ciągu dnia, ból głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Zypsila i jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską, jeżeli podczas leczenia pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: mimowolne lub nieprawidłowe ruchy, głównie w obrębie twarzy lub języka; szybkie lub nieregularne bicie serca, zawroty głowy podczas wstawania (mogą to być objawy stanu o nazwie niedociśnienie ortostatyczne); obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, problemy z połykaniem lub oddychaniem, pokrzywka (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej); gorączka, przyspieszone oddychanie, pocenie się, sztywność mięśni i zaburzenia świadomości (mogą to być objawy stanu nazywanego złośliwym zespołem neuroleptycznym); wysypka, gorączka i powiększenie węzłów chłonnych (mogą to być objawy stanu o nazwie osutka polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi - DRESS); szybkie, nieregularne bicie serca, omdlenie (są to objawy zagrażającego życiu stanu o nazwie torsade de pointes); ciężkie reakcje skórne, takie jak wysypka z pęcherzami, w tym z pęcherzami w jamie ustnej, złuszczanie się skóry, gorączka, plamy na skórze (mogą być one objawami zespołu Stevensa-Johnsona); obrzęk, ból i zaczerwienienie nóg (mogą to być objawy zakrzepów krwi w żyłach); przewlekła, bolesna erekcja.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zypsila?

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czy lek Zypsila wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Zypsila może wywoływać senność - jeśli wystąpi senność, aż do czasu jej ustąpienia nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać innych potencjalnie niebezpiecznych czynności.

Jak przechowywać lek Zypsila?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zypsila - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem