LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zyrtec UCB (Cetirizine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Zyrtec UCB (OTC) tabletki powlekane 10 mg 7 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
11,00
Cena
100% (zł):
11,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Zyrtec UCB (OTC) tabletki powlekane 10 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
17,70
Cena
100% (zł):
17,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Zyrtec UCB

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vedim Sp. z o.o.

Co zawiera Zyrtec UCB?

Lek Zyrtec UCB występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Zyrtec UCB?

Cetyryzyna jest lekiem przeciwalergicznym, łagodzącym objawy reakcji alergicznej.

Kiedy stosować Zyrtec UCB?

Lek Zyrtec UCB jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem śluzówki nosa oraz w łagodzeniu objawów pokrzywki.

Jak stosować Zyrtec UCB?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leczenie cetyryzyną bez zalecenia lekarza nie powinno trwać dłużej niż 10 dni.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    10 mg (1 tabletka Zyrtec UCB) raz na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 mg (pół tabletki Zyrtec UCB) dwa razy na dobę. Leku Zyrtec UCB nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat, ponieważ postać w tabletkach nie pozwala na odpowiednie dostosowanie dawkowania.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek zaleca się stosowanie 5 mg (pół tabletki Zyrtec UCB) raz na dobę. Jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek, należy zwrócić się do lekarza. Jeśli u dziecka występuje choroba nerek, należy zwrócić się do lekarza, który dostosuje dawkę do potrzeb dziecka.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać, popijając szklanką płynu.

Kiedy Zyrtec UCB nie może być stosowany?

Leku Zyrtec UCB nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cetyryzynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, lub na hydroksyzynę lub pochodne piperazyny (substancje czynne o podobnej budowie do cetyryzyny, wchodzące w skład innych leków). Leku Zyrtec UCB nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek (ciężka niewydolność nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Zyrtec UCB?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Zyrtec UCB należy poradzić się lekarza, jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek (dawkę leku ustali lekarz); jeśli pacjent ma problemy z oddawaniem moczu (np. problemy z rdzeniem kręgowym lub prostatą, lub problemy z pęcherzem moczowym); jeśli u pacjenta występuje padaczka lub ryzyko wystąpienia drgawek. Jeśli pacjent ma zaplanowane wykonanie testów alergicznych, należy zapytać lekarza, czy należy przerwać stosowanie leku Zyrtec UCB na kilka dni przed badaniem - lek może wpływać na wyniki testów alergicznych. Zaleca się unikać przyjmowania cetyryzyny jednocześnie z alkoholem.

Jak stosować Zyrtec UCB z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Zyrtec UCB w ciąży i okresie karmienia piersią?

Należy unikać stosowania leku Zyrtec UCB u kobiet w ciąży; lek może być stosowany tylko w razie konieczności i po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować leku Zyrtec UCB w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Zyrtec UCB?

Często mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, bóle głowy, zapalenie gardła, zapalenie śluzówki nosa (u dzieci), biegunka, nudności, suchość w jamie ustnej, zmęczenie. Niezbyt często: pobudzenie, zaburzenia czucia, ból brzucha, świąd, wysypka, osłabienie, złe samopoczucie. Rzadko: reakcje alergiczne (czasami ciężkie - bardzo rzadko), depresja, omamy, zachowanie agresywne, dezorientacja, bezsenność, drgawki, przyspieszone bicie serca, nieprawidłowa czynność wątroby, pokrzywka, obrzęk, zwiększenie masy ciała. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby płytek krwi, tiki, omdlenie, ruchy mimowolne, nieprawidłowe długotrwałe kurcze mięśni, drżenie, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, zaburzenia akomodacji, rotacja gałek ocznych, obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa, zaburzenia oddawania moczu (moczenie nocne, ból i (lub) trudności w oddawaniu moczu). Z nieznaną częstością: zwiększony apetyt, próby samobójcze (nawracające myśli samobójcze lub zainteresowanie samobójstwem), koszmary senne, utrata pamięci, zaburzenia pamięci, zawroty głowy, zatrzymanie moczu, świąd, i (lub) pokrzywka po przerwaniu stosowania leku, ból stawów, wysypka z pęcherzami zawierającymi wydzielinę ropną.
Należy przerwać przyjmowanie leku Zyrtec UCB i niezwłocznie poinformować lekarza w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w tym ciężkich reakcji i obrzęku naczynioruchowego.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Zyrtec UCB?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zgłaszano następujące objawy: dezorientację, biegunkę, zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy, złe samopoczucie, rozszerzenie źrenic, świąd, niepokój ruchowy, uspokojenie, senność, osłupienie, przyspieszoną czynność serca, drżenie i zatrzymanie moczu.

Czy Zyrtec UCB wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Badania kliniczne nie wykazały pogorszenia zdolności reagowania i koncentracji oraz zdolności prowadzenia pojazdów po zastosowaniu leku Zyrtec UCB w zalecanej dawce. Jeśli pacjent planuje prowadzenie pojazdów, wykonywanie potencjalnie niebezpiecznych czynności lub obsługiwanie maszyn po zastosowaniu leku Zyrtec UCB, powinien uważnie obserwować reakcję organizmu na lek; nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku.

Jak przechowywać Zyrtec UCB?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Zyrtec UCB - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Zyrtec UCB - powiązane artykuły

Jeśli mamy skłonność do alergii lub reakcje alergiczne przydarzały się nam w przeszłości, to powinniśmy mieć ze sobą jeden z leków przeciwalergicznych.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem