Indeks bezpłatnych leków dla seniorów 65+
- Pełna lista bezpłatnych leków dla seniorów
- Bezpłatne leki w chorobach układu krążenia
- Bezpłatne leki w cukrzycy i stanie przedcukrzycowym
- Bezpłatne leki w miażdżycy i dyslipemiach
- Bezpłatne leki w chorobie zakrzepowo-zatorowej
- Bezpłatne leki w leczeniu bólu
- Bezpłatne leki w chorobach reumatoidalnych
- Bezpłatne kortykosteroidy do stosowania ogólnego
- Bezpłatne leki immunosupresyjne i immunostymulujące
- Bezpłatne leki w osteoporozie i przerzutach nowotworów do kości
- Bezpłatne leki w alergii
- Bezpłatne leki w astmie i POCHP
- Bezpłatne leki w chorobach przewodu pokarmowego
- Bezpłatne leki w chorobie Parkinsona
- Bezpłatne leki w chorobie Alzheimera
- Bezpłatne leki w padaczce
- Bezpłatne leki w jaskrze
- Bezpłatne leki w zaburzeniach lękowych i depresjach
- Bezpłatne leki w chorobach psychicznych
- Bezpłatne leki w chorobach układu moczowego
- Bezpłatne leki moczopędne
- Bezpłatne leki w przeroście prostaty
- Bezpłatne leki w leczeniu hormonalnym
- Bezpłatne leki w leczeniu nowotworów
- Bezpłatne leki w chorobach skóry
- Bezpłatne leki stosowane w infekcjach i szczepionki
- Bezpłatne leki w chorobach oczu
- Leki bezpłatne w różnych stanach i chorobach
Światowy Dzień Seniora 14.11.2023
W ostatnich latach obserwowany jest w Polsce nasilający się proces starzenia się społeczeństwa. Udział seniorów w populacji mieszkańców Polski stale rośnie. Według prognozy GUS w 2050 r. osoby starsze będą stanowiły około 40% ogółu ludności Polski. Jest to spowodowane głównie wydłużeniem życia.
Światowy Dzień Seniora
Światowy Dzień Seniora obchodzimy 14 listopada każdego roku. Jest to moment, aby spojrzeć na zagadnienia związane z procesem starzenia się, szczególnie zdrowiem seniorów. Z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych i wzrasta potrzeba zapewnienia seniorom odpowiedniej opieki zdrowotnej poprzez wsparcie organizacyjne oraz materialne wyrażone między innymi w szerokiej refundacji leków, szczególnie tych niezbędnych w chorobach specyficznych dla starszego wieku.
Seniorzy w Polsce
Liczba osób w wieku ponad 60 lat wynosi blisko 10 mln co stanowi ok. 26% ogółu ludności Polski. W populacji seniorów dominują kobiety, których jest ponad 58% co powoduje, że na 100 mężczyzn przypada 140 kobiet. Współczynnik ten prawdopodobnie będzie utrzymywał się w następnych latach, ponieważ prognozowana długość życia wynosi dla mężczyzn ok. 72 lat, natomiast dla kobiet ok. 80 lat. Większość osób w starszym wieku, bo ok. 85% jest biernych zawodowo. Wskaźnik zatrudnienia wśród seniorów ukształtował się na poziomie 15,4%. Podstawowe źródło utrzymania gospodarstw domowych składających się wyłącznie z osób w wieku senioralnym stanowią emerytury i renty. Wynoszą one ok. 80% ogółu dochodów.
Bezpłatne leki dla seniorów
Zgodnie ze sprawozdawczością placówek ochrony zdrowia osobom w wieku ponad 65 lat udzielanych jest ok. 98 mln porad, co stanowi ok. 31% ich ogólnej liczby. Prawie każda porada zakończona jest receptą, w przypadku seniorów z reguły na kilka leków.
Osoby w wieku powyżej 65 lat mają prawo w Polsce do bezpłatnych leków na receptę. Kategoria refundacyjna darmowych leków dla seniorów została wprowadzona w Polsce we wrześniu 2016 roku. Początkowo dotyczyła osób powyżej 75. roku życia, a pierwszy wykaz leków 75+ obejmował 1129 pozycji. We wrześniu 2023 roku refundacja została rozszerzona o kolejne roczniki seniorów i aktualnie przysługuje osobom już powyżej 65 roku życia. W ciągu ponad 7 lat (44 wykazy refundacyjne) ilość pozycji na wykazie dla seniorów zwiększyła się do 3794 pozycji (wykaz na dzień 1 listopada 2023). Największy przyrost ilościowy miał miejsce w miesiącu wrześniu 2023 (przybyło 1738 pozycji).
Lista darmowych leków dla seniorów znajduje się w wykazie leków refundowanych, publikowanym w obwieszczeniu Ministerstwa Zdrowia, który jest aktualizowany co 2 miesiące (od 1 stycznia 2024 co 3 miesiące). Darmowe leki dla seniorów przysługują osobom powyżej 65. roku życia tylko we wskazaniach objętych refundacją, które są opublikowane w wykazie leków refundowanych. Oznacza to, że przepisany lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów oraz musi zostać przepisany we wskazaniu objętym refundacją opublikowanym w wykazie leków refundowanych. Recepta na darmowy lek dla osoby powyżej 65. roku życia w polu „kod uprawnień dodatkowych” musi zawierać symbol "S".
Serwis LekInfo24 zawiera informację o zasadach przepisywania bezpłatnych leków dla seniorów, pełną listę leków dla seniorów oraz przewodnik terapeutyczny zawierający zestawienia leków stosowanych w poszczególnych dolegliwościach i schorzeniach wieku senioralnego.
Z okazji Światowego Dnia Seniora życzymy wszystkim Seniorom długiego życia w zdrowiu i aktywności oraz satysfakcji z życia i czasu na realizację swoich pasji.
Opracowanie redakcja LekInfo24 z wykorzystaniem materiałów GUS i MZ.
Zobacz zasady przepisywania i pełną listę leków dla seniorów
Indeks bezpłatnych leków dla seniorów 65 plus
Zobacz kto może otrzymać oraz kto może przepisać i które leki przysługują bezpłatnie seniorom
Więcej »Pełna lista bezpłatnych leków dla seniorów
Zobacz pełną listę leków, które mogą być przepisywane bezpłatnie dla seniorów 65+
Więcej »Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama