Leki wycofane, komunikaty bezpieczeństwa
Zolgensma (onasemnogen abeparwowek) – śmiertelne przypadki ostrej niewydolności wątroby
Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia
Firma Novartis w porozumieniu z Europejską Agencją Leków i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, przekazują poniższe informacje.
Zolgensma (onasemnogene abeparvovec) zobacz w LekInfo24 »Podsumowanie
- U pacjentów leczonych onasemnogenem abeparwowek zgłaszano śmiertelne przypadki ostrej niewydolności wątroby.
- Należy monitorować czynność wątroby przed leczeniem i w regularnych odstępach przez co najmniej 3 miesiące po infuzji.
- Należy niezwłocznie ocenić stan pacjentów, u których doszło do pogorszenia wyników badań czynności wątroby i (lub) wystąpiły przedmiotowe lub podmiotowe objawy ostrego przebiegu choroby.
- Jeśli u pacjentów nie wystąpi wystarczająca odpowiedź na kortykosteroidy, należy skonsultować się z gastroenterologiem lub hepatologiem dziecięcym i rozważyć dostosowanie schematu leczenia kortykosteroidami.
- Nie należy zmniejszać dawki kortykosteroidów do czasu, gdy wyniki badań czynności wątroby będą w normie (prawidłowy wynik badania fizykalnego, stężenie bilirubiny całkowitej oraz aktywność AlAT i AspAT poniżej 2 × GGN).
- Należy poinformować opiekunów o poważnym ryzyku uszkodzenia wątroby i potrzebie okresowej kontroli czynności wątroby.
Dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa
Hepatotoksyczność zgłaszana po zastosowaniu onasemnogenu abeparwowek często objawia się nieprawidłową czynnością wątroby w postaci zwiększonej aktywności transaminaz (AspAT, AlAT). Zgłaszano jednak występowanie ostrego ciężkiego uszkodzenia wątroby lub ostrej niewydolności wątroby, w tym przypadków śmiertelnych.
Mechanizm leżący u podstaw tych zaburzeń ma prawdopodobnie związek z wrodzoną i (lub) nabytą odpowiedzią immunologiczną na wektor. Dlatego zaleca się profilaktyczne stosowanie kortykosteroidów oraz monitorowanie czynności wątroby przed podaniem leku i regularnie przez co najmniej 3 miesiące po infuzji onasemnogenu abeparwowek. Postępowanie to obejmuje cotygodniowe monitorowanie czynności wątroby w pierwszym miesiącu po infuzji i przez cały czas stopniowego zmniejszania dawki kortykosteroidu, następnie co dwa tygodnie przez kolejny miesiąc, a w pozostałym okresie - w zależności od wskazań klinicznych.
Pacjenci z przedmiotowymi lub podmiotowymi objawami sugerującymi zaburzenia czynności wątroby powinni zostać niezwłocznie zbadani w kierunku uszkodzenia wątroby. Jeśli u pacjentów nie wystąpi wystarczająca odpowiedź na leczenie kortykosteroidami, należy skonsultować się z gastroenterologiem lub hepatologiem dziecięcym. Należy rozważyć dostosowanie schematu leczenia kortykosteroidami, w tym dłuższy czas trwania leczenia i (lub) zwiększenie dawki lub wydłużone w czasie, stopniowe odstawianie kortykosteroidu w ramach postępowania z hepatotoksycznością.
W ostatnim czasie zgłoszono dwa śmiertelne przypadki ostrej niewydolności wątroby u pacjentów z SMA leczonych onasemnogenem abeparwowek, w wieku 4 i 28 miesięcy. Poniżej podsumowano charakterystykę kliniczną wspólną dla tych dwóch przypadków:
- Pierwszą oznaką uszkodzenia wątroby było bezobjawowe zwiększenie aktywności transaminaz wątrobowych, które wystąpiło w ciągu pierwszych 1-2 tygodni po infuzji onasemnogenu abeparwowek; zastosowano zwiększenie dawki prednizolonu.
- Do klinicznych objawów hepatotoksyczności należały wymioty, osłabienie i drugie zwiększenie aktywności transaminaz wątrobowych. Objawy te obserwowano od 5 do 6 tygodni po infuzji onasemnogenu abeparwowek i około 1-2 tygodni po rozpoczęciu stopniowego zmniejszania dawki prednizolonu.
- Następnie doszło do szybkiego pogorszenia czynności wątroby i dalszej progresji prowadzącej do encefalopatii wątrobowej i niewydolności wielonarządowej. Zgon nastąpił po 6-7 tygodniach od infuzji onasemnogenu abeparwowek, w okresie stopniowego zmniejszania dawki kortykosteroidu.
Druki informacyjne onasemnogenu abeparwowek są obecnie aktualizowane, aby uwzględniały podane wyżej informacje.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu Ocaliva zgodnie z zasadami zgłaszania działań niepożądanych za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również do bezpośrednio przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego Novartis Poland
Novartis Poland Sp. z o.o.
ul. Marynarska 15
02-674 Warszawa
Dział ds. Bezpieczeństwa Pacjentów
Tel.: +48 22 375 48 80
Faks: +48 22 375 47 50
e-mail: zdarzenia.niepozadane@novartis.com
W celu poprawy identyfikowalności biologicznych produktów leczniczych należy czytelnie zapisać nazwę i numer serii podanego produktu.
Produkt leczniczy Zolgensma będzie dodatkowo monitorowany. Umożliwi to szybkie zidentyfikowanie nowych informacji o bezpieczeństwie. Osoby należące do fachowego personelu medycznego są proszone o jak najszybsze zgłaszanie wszelkich podejrzewanych działań niepożądanych.
Powiązane artykuły
Źródło: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych