Refundacja leków
Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 r. - zmiany w programach lekowych i chemioterapii
18 grudnia 2024 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków obowiązującą od dnia 1 stycznia 2025 r. Lista obejmuje leki z listy aptecznej (w tym leki z wykazu 65+, wykazu 18- i wykazu dla kobiet w ciąży) oraz leki refundowane w programach lekowych i chemioterapii.
- Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 - informacje ogólne
- Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 - nowe programy lekowe
- Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 - nowe leki w programach lekowych
- Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 - zmiany w chemioterapii
Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 - informacje ogólne
Zgodnie z rozporządzeniem na liście refundacyjnej znajduje się 188 nowych pozycji (wszystkich kategorii - refundacja apteczna, refundacja w programach lekowych i chemioterapii, w tym rozszerzenie wskazań refundacyjnych). Są wśród nich: odpowiedniki leków dotychczas refundowanych, nowe dawki i opakowania leków już obecnych w wykazie refundacyjnym, leki z importu równoległego oraz nowe substancje. Lista produktów, dla których refundacja nie będzie kontynuowana, obejmuje 221 pozycji.
Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 - nowe programy lekowe
Nowy program lekowy „Leczenie pacjentów z achondroplazją (B.166.)”, w którym będzie finansowane leczenie nowym lekiem Voxzogo (Vosoritide) pacjentów w wieku 4 miesiące i więcej, których kości nadal rosną. Lek jest wskazany wyłącznie w achondroplazji spowodowanej mutacją genu FGFR3 stwierdzoną na podstawie badań genetycznych. Kwalifikacja do programu będzie przeprowadzana przez Zespół Koordynacyjny ds. Chorób Ultrarzadkich, powoływany przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nowy program lekowy „Leczenie chorych na wrodzoną ślepotę Lebera - LCA z bialleliczną mutacją genu RPE65 (B.167.)”, w którym będzie refundowany lek Luxturna (Voretigene neparvovec) - lek do terapii genowej. Kwalifikacja do programu będzie przeprowadzana przez Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Chorób Siatkówki, powoływany przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Do leczenia kwalifikowani będą pacjenci w wieku od 4 do 35 lat z wystarczającą liczbą żywych komórek siatkówki.
Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 - nowe leki w programach lekowych
Program lekowy „Leczenie chorych na chłoniaki B-komórkowe (B.12.FM.)” zostanie rozszerzony o nowe opcje terapeutyczne - lek Zynlonta (Loncastuximab tesirine) - koniugat przeciwciała monoklonalnego z lekiem cytotoksycznym, skierowany przeciwko CD19 oraz lek Brukinsa (Zanubrutinib) - inhibitor kinazy tyrozynowej Brutona (BTK). Dotychczas w ramach tego programu refundowane były następujące substancje: Axicabtagene ciloleucel (lek Yescarta), Brexucabtagene autoleucel (lek Tecartus), Epcoritamab (lek Tepkinly), Glofitamab (lek Columvi), Ibrutinib (lek Imbruvica), Mosunetuzumab (lek Lunsumio), Obinutuzumab (lek Gazyvaro), Polatuzumab vedotin (lek Polivy), Tafasitamab (lek Minjuvi), Tisagenlecleucel (lek Kymriah). Program jest finansowany z Funduszu Medycznego.
Program lekowy „Leczenie chorych z aktywną postacią reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (B.33.)” zostanie rozszerzony o lek Ilaris (Canakinumab)- antagonista receptora dla interleukiny, który dołączy do 13 już refundowanych substancji w tym programie lekowym: anakinry, adalimumabu, baricytynibu, certolizumabu pegol, etanerceptu, filgotynibu, golimumabu, infliksymabu, rytuksymabu, sekukinumabu, tocilizumabu, tofacytynibu i upadacytynibu.
Program lekowy „Leczenie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (B.55.)” zostanie rozszerzony o nową opcję terapeutyczną - lek Omvoh (Mirikizumab) - przeciwciało monoklonalne klasy IgG4 przeciw interleukinie 23. Od 1 stycznia 2025 w tym programie będzie finansowane leczenie: filgotynibem, infliksymabem, mirikizumabem, ozanimodem, tofacytynibem, upadacytynibem, ustekinumabem i wedolizumabem.
Do programu lekowego „Leczenie chorych na raka gruczołu krokowego (B.56.)” został dodany lek Akeega (Niraparib + Abiraterone). W programie tym finansowane jest leczenie lekami zawierającymi substancje: apalutamid, darolutamid, enzalutamid, olaparyb i wymienionym już połączeniem niraparybu z abirateronem.
Program lekowy „Leczenie pacjentów z neurogenną nadreaktywnością wypieracza (B.73.)” zostanie rozszerzony o nową opcję terapeutyczną - lek Vesoxx do podawania do pęcherza moczowego (Oxybutynin). W ramach tego programu pacjenci dorośli będą leczeni toksyną botulinową typu A (lek Botox), a pacjenci pediatryczni w wieku od 6 lat - oksybutyniną (lek Vesoxx).
Program lekowy „Leczenie chorych na ostrą białaczkę szpikową (B.114.)” zostanie rozszerzony o refundację leku Tibsovo (Ivosidenib) - inhibitor zmutowanego enzymu IDH1. W ramach tego programu dostępne będą następujące schematy leczenia:
- w pierwszej linii leczenia:
- leczenie midostauryną w skojarzeniu z daunorubicyną i cytarabiną (pacjenci z mutacją FLT3),
- leczenie gemtuzumabem ozogamycyny w skojarzeniu z daunorubicyną i cytarabiną (bez względu na status mutacji FLT3),
- leczenie wenetoklaksem w skojarzeniu z azacytydyną (bez względu na status mutacji FLT3),
- leczenie iwosydenibem w skojarzeniu z azacytydyną (pacjenci z mutacją IDH1); - w leczeniu podtrzymującym po terapii indukującej albo indukującej i konsolidującej u chorych na ostrą białaczkę szpikową:
- leczenie azacytydyną doustną w monoterapii; - w drugiej i kolejnych liniach:
- leczenia:leczenie gilterytynibem w monoterapii (pacjenci z mutacją FLT3).
Program lekowy „Leczenie agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z współistniejącym nowotworem układu krwiotwórczego oraz białaczki mastocytarnej (B.115.)” zostanie rozszerzony o lek Ayvakyt (Avapritinib) - inhibitor kinaz białkowych. W ramach programu lekowego dorosłym chorym na zaawansowane postacie mastocytozy układowej udostępnia się terapię midostauryną w 1. lub kolejnych liniach leczenia, a awaprytynibem w 2. lub kolejnych liniach leczenia.
Do programu lekowego „Leczenie pacjentów z zespołem Lennoxa-Gastauta lub z zespołem Dravet (B.154.FM.)” został dodany lek Fintepla (Fenfluramine). Od 1 stycznia w programie tym będzie finansowane leczenie jedną z dwóch substancji - kannabidiolem lub fenfluraminą. Program ten jest finansowany z Funduszu Medycznego.
W kilkunastu programach lekowych dokonano zmian treści programu, w tym doprecyzowania wskazań, zmian kwalifikacji do programu lub zmian wynikających z wykreślenia lub dodania nowych opcji terapeutycznych.
Od 1 stycznia 2025 na liście refundacyjnej pojawią się odpowiedniki substancji już refundowanych w programach lekowych:
- pierwsze odpowiedniki zawierające bosutynib - leki Bosutinib Stada i Bosutinib Zentiva;
- kolejne odpowiedniki zawierające teryflunomid - leki Aregalu, Boxarid, Bozilos, Clefirem, Teriflunomid Adamed, Teriflunomide +pharma, Teriflunomide Accord, Teriflunomide Glenmark, Teriflunomide Zentiva, Tifay;
- kolejny odpowiednik zawierający rytuksymab - lek Truxima.
Według listy, od 1 stycznia 2025 w programach lekowych nie będą już refundowane leki: Lucentis (Ranibizumab), Remurel (Glatiramer acetate), Rixubis (Nonacog gamma).
Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2025 - zmiany w chemioterapii
Od 1 stycznia 2025 na liście refundacyjnej znajdą się odpowiedniki leków już refundowanych w chemioterapii:
- pierwsze odpowiedniki zawierające pomalidomid: Pomalidomide Accord, Pomalidomide Krka, Pomalidomide Zentiva;
- kolejny odpowiednik zawierający pleryksafor - lek Plerixafor Biofar;
- odpowiednik zawierający bendamustynę - lek Bendamustine Eugia.
Zgodnie z listą refundacyjną od 1 stycznia 2025 w ramach chemioterapii nie będą już refundowane następujące leki: Adriblastina PFS (Doxorubicin), Anagrelide Ranbaxy, Bendamustine Zentiva, Bortezomib Adamed, Carboplatin Pfizer, Gefitinib Sandoz, Gerodaza (Azacitidine), Lenalidomide Teva, Sorafenib Teva, Temozolomide Sun.
Serwis Lekinfo24.pl zostanie zaktualizowany 1 stycznia 2025.
Opracowanie: Redakcja Lekinfo24, na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia
Powiązane leki
- Akeega tabletki powlekane 50 mg + 500 mg (Preparat złożony)
- Akeega tabletki powlekane 100 mg + 500 mg (Preparat złożony)
- Aregalu tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Ayvakyt tabletki powlekane 25 mg (Avapritinib)
- Ayvakyt tabletki powlekane 50 mg (Avapritinib)
- Ayvakyt tabletki powlekane 100 mg (Avapritinib)
- Ayvakyt tabletki powlekane 200 mg (Avapritinib)
- Bendamustine Eugia proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 25 mg (Bendamustine)
- Bendamustine Eugia proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 100 mg (Bendamustine)
- Bosutinib Stada tabletki powlekane 100 mg (Bosutinib)
- Bosutinib Stada tabletki powlekane 500 mg (Bosutinib)
- Bosutinib Zentiva tabletki powlekane 100 mg (Bosutinib)
- Bosutinib Zentiva tabletki powlekane 500 mg (Bosutinib)
- Boxarid tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Bozilos tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Brukinsa kapsułki twarde 80 mg (Zanubrutinib)
- Clefirem tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Fintepla roztwór doustny 2,2 mg/ml (Fenfluramine)
- Ilaris proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 150 mg (Canakinumab)
- Luxturna koncentrat i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Voretigene neparvovec)
- Omvoh roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 100 mg/ml (Mirikizumab)
- Omvoh koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 300 mg/15 ml (Mirikizumab)
- Plerixafor Biofar roztwór do wstrzykiwań 20 mg/ml (Plerixafor)
- Pomalidomide Accord kapsułki twarde 1 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Accord kapsułki twarde 2 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Accord kapsułki twarde 3 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Accord kapsułki twarde 4 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Krka kapsułki twarde 1 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Krka kapsułki twarde 2 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Krka kapsułki twarde 3 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Krka kapsułki twarde 4 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Zentiva kapsułki twarde 1 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Zentiva kapsułki twarde 2 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Zentiva kapsułki twarde 3 mg (Pomalidomide)
- Pomalidomide Zentiva kapsułki twarde 4 mg (Pomalidomide)
- Teriflunomid Adamed tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Teriflunomide +pharma tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Teriflunomide Accord tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Teriflunomide Glenmark tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Teriflunomide Zentiva tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Tibsovo tabletki powlekane 250 mg (Ivosidenib)
- Tifay tabletki powlekane 14 mg (Teriflunomide)
- Truxima koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 100 mg/10 ml (Rituximab)
- Truxima koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 500 mg/50 ml (Rituximab)
- Vesoxx roztwór do pęcherza moczowego 1 mg/ml (Oxybutynin)
- Voxzogo proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 0,4 mg (Vosoritide)
- Voxzogo proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 0,56 mg (Vosoritide)
- Voxzogo proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 1,2 mg (Vosoritide)
- Zynlonta proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 10 mg (Loncastuximab tesirine)
Mgr farm. Ilona Ślugaj, dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk