LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Szczepionki przeciwko COVID-19

Druga szczepionka przeciw Covid-19 zarejestrowana w UE

Unia Europejska Szczepionki COVID-19

Dzisiaj Europejska Agencja Leków (EMA) wydała drugą pozytywną rekomendację dla szczepionki przeciw Covid-19, tym razem firmy Moderna, a Komisja Europejska i tym razem jeszcze tego samego dnia wydała zgodę na dopuszczenie jej do obrotu w UE. Szczepionka uzyskała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, podobnie jak szczepionka firmy BioNTech-Pfizer. Szczepionka przeciw Covid-19 firmy Moderna została zarejestrowana pod nazwą COVID-19 Vaccine Moderna. Jest tak samo oparta na technologii mRNA. Może być podawana osobom w wieku od 18 lat, także w postaci dwóch iniekcji domięśniowych wykonanych w odstępie 28 dni. Szczepionka jest wielodawkowa – 1 fiolka zawiera 10 dawek szczepionki po 0,5 ml.
Szczepionka COVID-19 Vaccine Moderna wymaga trochę łagodniejszych warunków transportu i przechowywania niż szczepionka firmy BioNTech-Pfizer, ale nadal jest to bardzo niska temperatura - od -25°C do -15°C. Przypomnijmy, że dla szczepionki Comirnaty jest to przedział temperaturowy od -90°C do -60°C. Istotną różnicą jest możliwość używania przechowywanej w lodówce szczepionki firmy Moderna przez 30 dni po rozmrożeniu, podczas gdy dla szczepionki firmy BioNTech-Pfizer okres ten wynosi tylko 5 dni.

Jeszcze w listopadzie 2020 Komisja Europejska zatwierdziła kontrakt z firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19.

Źródło: Europejska Agencja Leków


banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem