Szczepionki przeciwko COVID
Vaxzevria - nowa, zmieniona nazwa szczepionki przeciwko COVID-19
Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca zmienił nazwę handlową szczepionki przeciwko COVID-19. Nowa nazwa to Vaxzevria. Nazwa ta została już zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków (EMA). Firma AstraZeneca poinformowała w komunikacie prasowym, że zmiana nazwy była planowana od wielu miesięcy.
Vaxzevria jest szczepionką wektorową, która opiera się na aktywnych wirusach o małej zjadliwości. Wirusy te wytwarzają w komórkach człowieka wybrane białka przeciwko którym jest skierowana odpowiedź immunologiczna organizmu. Vaxzevria zawiera rekombinowany, pozbawiony możliwości replikacji szympansi wektor adenowirusowy (ChAdOx1), który koduje glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2. Szczepionki wektorowe wywołują właściwą odpowiedź immunologiczną, również nie wywołują choroby. Pełna ochrona pojawia się po 15 dniach od podania drugiej dawki szczepionki. Konieczne jest przyjęcie dwóch dawek aby szczepionka była w pełni skuteczna.
W odróżnieniu od szczepionek mRNA przeciw Covid-19, szczepionka Vaxzevria nie wymaga zamrażania. Należy ją przechowywać wyłącznie w lodówce (2-8°C), w takich warunkach nieotwartą szczepionkę można przechowywać przez 6 miesięcy.
W marcu rządy wielu krajów zawiesiły stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca w związku z podejrzeniami, że zgłaszane rzadkie przypadki zakrzepów krwi mogą mieć związek z zastosowaniem szczepionki. Większość tych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 55 lat, jednak mogło to być odzwierciedleniem nierównego stosowania szczepionki w różnych grupach wiekowych. Przypadki śmiertelne były pojedyncze.
Europejska Agencja Leków (EMA) w dniu 18.03.2021 r. wydała komunikat dotyczący bezpieczeństwa stosowania szczepionki firmy AstraZeneca oraz zgłoszonych incydentów zakrzepowo-zatorowych i trombocytopenii. EMA potwierdziła, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Stosunek korzyści do ryzyka jest pozytywny i nie należy wiązać przypadków zakrzepowo-zatorowych ze szczepieniem szczepionką firmy AstraZeneca.
Źródła: PAP, EMA, opracowanie redakcja LekInfo24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama