LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Columvi (Glofitamab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Columvi (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 2,5 mg 1 fiolka 2,5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Columvi (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 10 mg 1 fiolka 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Columvi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Columvi?

Lek Columvi to koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z 2,5 ml koncentratu zawiera 2,5 mg glofitamabu.
1 fiolka z 10 ml koncentratu zawiera 10 mg glofitamabu.

Jak działa lek Columvi?

Substancją czynną leku jest glofitamab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Jest to lek przeciwnowotworowy.

Kiedy stosować lek Columvi?

Lek Columvi jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu nowotworu krwi o nazwie chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL), u których doszło do nawrotu nowotworu lub braku odpowiedzi na leczenie i którzy otrzymali wcześniej co najmniej dwie terapie.

Jak stosować lek Columvi?

Dawkowanie i czas leczenia określa lekarz. 7 dni przed rozpoczęciem leczenia lekiem Columvi pacjentowi zostanie podany obinutuzumab - inny lek stosowany w celu zmniejszenia liczby limfocytów B we krwi. 30-60 minut przed podaniem leku Columvi pacjent otrzyma dodatkowe leki w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zespołu uwalniania cytokin (w tym kortykosteroid, lek przeciwgorączkowy i lek przeciwhistaminowy).

Sposób podawania

Lek jest podawany przez lekarza w postaci infuzji dożylnej, trwającej 4 godziny przez pierwsze dwa cykle leczenia i 2 godziny w przypadku kolejnych infuzji, w zależności od działań niepożądanych. Pacjent może otrzymać do 12 cykli leczenia, a każdy cykl trwa 21 dni. W trakcie pierwszych dwóch cykli lekarz rozpocznie leczenie lekiem Columvi od małej dawki i będzie ją stopniowo zwiększał do pełnej dawki.

Kiedy lek Columvi nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (glofitamab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go również podawać, jeśli pacjent ma uczulenie na obinutuzumab, który jest innym lekiem podawanym przed rozpoczęciem leczenia lekiem Columvi.
Leku Columvi nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Columvi?

Leczenie lekiem Columvi rozpoczyna i nadzoruje lekarz z doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów. Jest podawany placówce posiadającej odpowiednie wsparcie medyczne w celu opanowania ciężkich reakcji, w tym zespołu uwalniania cytokin. Po przeanalizowaniu u pacjenta dotychczasowego leczenia, weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku, lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia lekiem Columvi. Należy zwrócić się do lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku.

Jak stosować lek Columvi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Columvi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy podawać leku Columvi pacjentce w ciąży, ponieważ może być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka. Jeśli podczas leczenia lekiem Columvi pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Columvi i przez 2 miesiące po przyjęciu ostatniej jego dawki. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Columvi i przez 2 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Columvi?

Działania niepożądane leku Columvi są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do jego opakowania. Najczęstsze działania niepożądane związane z jego stosowaniem to: zespół uwalniania cytokin, niedokrwistość, niski poziom neutrofilów, niski poziom płytek krwi oraz wysypka. Najczęstsze ciężkie działania niepożądane to: zespół uwalniania cytokin, posocznica, COVID-19, zaostrzenie objawów nowotworu, zapalenie płuc wywołane przez COVID-19, gorączka neutropeniczna, neutropenia i wysięk opłucnowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią: objawy zespołu uwalniania cytokin (do których należą gorączka, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy lub uczucia oszołomienia, nudności, ból głowy, wysypka, dezorientacja, dreszcze, duszność, ale nie tylko); objawy zakażenia (takie jak: gorączka, dreszcze, trudności w oddychaniu, piekący ból podczas oddawania moczu oraz inne objawy); objawy zaostrzenia nowotworu (w tym: tkliwość i obrzęk węzłów chłonnych, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, ból w miejscu występowania guza lub inne); objawy zespołu rozpadu guza (objawy mogą obejmować, lecz nie ograniczają się do osłabienia, duszności, uczucia splątania, nieregularnego bicia serca, skurczów mięśni).

Czy lek Columvi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Columvi mogą wystąpić objawy, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, w tym objawy zespołu uwalniania cytokin (takie jak gorączka, szybkie bicie serca, zawroty głowy lub uczucie oszołomienia, dreszcze lub duszność). Nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać jakichkolwiek urządzeń lub maszyn do czasu wystąpienia poprawy samopoczucia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Columvi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem