LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Obsidan (Ferrous)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Obsidan (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 100 mg Fe II 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
60,00
Cena
100% (zł):
60,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Obsidan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vedim Sp. z o.o.

Co zawiera lek Obsidan?

Lek Obsidan to kapsułki dojelitowe, które są dostępne na receptę.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 100 mg jonów żelaza (II) w postaci kompleksu pięciowodnego siarczanu żelaza (II) z glicyną.

Jak działa lek Obsidan?

Żelazo jest ważnym składnikiem krwinek czerwonych, mięśni i enzymów. Objawami niedoboru żelaza mogą być: przewlekłe zmęczenie, obniżenie koncentracji, rozdrażnienie, nerwowość, ból głowy, utrata apetytu, bladość, zwiększona podatność na infekcje, powstawanie pęknięć w kącikach ust, suchość skóry, łamliwość i wypadanie włosów, kruchość paznokci.

Kiedy stosować lek Obsidan?

Lek Obsidan jest stosowany w leczeniu lub zapobieganiu niedoborom żelaza u osób dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat (o minimalnej masie ciała 20 kg).

Jak stosować lek Obsidan?

Dawkowanie leku Obsidan i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w odpowiednim odstępie czasowym od posiłków (np. rano na czczo albo pomiędzy dwoma głównymi posiłkami), ponieważ składniki pokarmów mogą zmniejszyć wchłanianie żelaza. Kapsułki leku należy przyjmować z odpowiednią ilością wody. Kapsułek nie należy rozgryzać. Jeżeli pacjent nie może połknąć kapsułki albo nie chce jej połknąć, można połknąć zawartość kapsułki; po połknięciu zawartości kapsułki należy wypić odpowiednią ilość wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Obsidan?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć jedną lub kilka dawek leku, należy przyjmować lek nieco dłużej. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Obsidan nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na związki żelaza lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Obsidan nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Leku Obsidan nie należy podawać dzieciom w wieku od 6 lat o masie ciała poniżej 20 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Obsidan?

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Obsidan lekarz określi nasilenie niedokrwistości u pacjenta oraz sprawdzi, czy nie jest ona wywołana przyczyną inną niż niedobór żelaza. Lekarz przeanalizuje również przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia będą wykonywane okresowe badania kontrolujące stężenia hemoglobiny i żelaza we krwi. Należy porozumieć się z lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem lekiem Obsidan.

Jak stosować lek Obsidan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie wolno stosować jednocześnie żelaza w innych postaciach (np. iniekcji). Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli przyjmuje jakikolwiek inny produkt zawierający żelazo.

Jak stosować lek Obsidan z jedzeniem?

Leku Obsidan nie należy przyjmować podczas posiłków. Substancje zawarte w produktach roślinnych (np. zbożach i warzywach) mogą tworzyć związki z żelazem (np. fityniany, szczawiany i fosforany), które powodują zatrzymanie wchłaniania żelaza. Składniki kawy, herbaty, mleka i coli mogą również zmniejszyć wchłanianie żelaza do krwi. Odstęp czasowy pomiędzy przyjęciem tych pokarmów i leku Obsidan powinien wynosić co najmniej 2 godziny.

Czy można stosować lek Obsidan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku Obsidan w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Obsidan?

Działania niepożądane występujące w trakcie przyjmowania leku Obsidan są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Częste działania niepożądane tego leku to: dyskomfort w obrębie żołądka lub jelit, zgaga, wymioty, biegunka, nudności, zaparcia, ciemne zabarwienie stolca. Lek może powodować przebarwienie zębów. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Obsidan?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Przedawkowanie może spowodować zatrucie, szczególnie u dzieci.

Czy lek Obsidan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Obsidan nie zaburza zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Obsidan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Obsidan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem