LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Respreeza (Alfa-1 antitrypsin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Respreeza (Rpz) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji 1000 mg 1 fiolka + 1 fiolka 20 ml rozp. + zestaw do transferu
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Respreeza (Rpz) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji 4000 mg 1 fiolka + 1 fiolka 76 ml rozp. + zestaw do transferu
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Respreeza (Rpz) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji 5000 mg 1 fiolka + 1 fiolka 95 ml rozp. + zestaw do transferu
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Respreeza

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

CSL Behring GmbH

Co zawiera lek Respreeza?

Lek Respreeza jest dostępny w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do infuzji w 3 dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera około 1000 mg, 4000 mg lub 5000 mg ludzkiego inhibitora alfa1-proteinazy.

Jak działa lek Respreeza?

Substancją czynną leku jest ludzki inhibitor alfa1-proteinazy, który jest naturalnym białkiem we krwi, chroniącym tkankę płucną przed uszkodzeniem. Lek działa poprzez zastąpienie białka, którego brakuje u pacjentów z niedoborem inhibitora alfa1-proteinazy.

Kiedy stosować lek Respreeza?

Lek Respreeza jest stosowany u osób dorosłych z niedoborem inhibitora alfa1-proteinazy, u których doszło do choroby płuc o nazwie rozedma płuc. Lek stosuje się w celu spowalniania powstawania uszkodzeń w płucach u pacjentów z ciężką postacią choroby.

Jak stosować lek Respreeza?

Dawkowanie leku Respreeza określa lekarz zależnie od masy ciała pacjenta. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Po przygotowaniu lek jest podawany w formie infuzji dożylnej (kroplówki). Odpowiednia dawka leku jest podawana raz na tydzień, a infuzja trwa około 15 minut. Lekarz określi odpowiednią szybkość infuzji, biorąc pod uwagę masę ciała pacjenta oraz tolerancję infuzji. Pierwsze infuzje leku będą podawane pod nadzorem lekarza. Kolejne infuzje mogą być podawane samodzielnie przez pacjenta lub jego opiekuna po odpowiednim przeszkoleniu. Lekarz lub inna osoba personelu medycznego będzie regularnie kontrolować technikę podawania infuzji przez pacjenta lub opiekuna pacjenta.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Respreeza?

Należy natychmiast przeprowadzić infuzję kolejnej zaplanowanej dawki i kontynuować podawanie leku w regularnych odstępach zaleconych przez lekarza. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Respreeza nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (inhibitor alfa1-proteinazy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie powinien być stosowany u pacjentów, u których stwierdzono niedobór IgA (białko we krwi) i u których występują przeciwciała przeciwko niemu, ponieważ są oni bardziej podatni na reakcje alergiczne.
Lek Respreeza nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Respreeza?

Leczenie lekiem Respreeza będzie nadzorował lekarz mający doświadczenie w leczeniu niedoboru inhibitora alfa1-proteinazy. Lekarz objaśni pacjentom zasady prowadzenia terapii. Ponieważ dym tytoniowy jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia i progresji choroby płuc, zaleca się rzucenie palenia i unikanie narażenia na dym tytoniowy. Należy porozumieć się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku.

Jak stosować lek Respreeza z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Respreeza w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania terapii lekiem Respreeza u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Respreeza?

Działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Respreeza są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: zawroty głowy, ból głowy, duszności i nudności. Niezbyt często obserwowano reakcje alergiczne, które w bardzo rzadkich przypadkach mogą rozwinąć się do ciężkich reakcji alergicznych, nawet jeśli po poprzednich infuzjach nie wystąpiły objawy alergii. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast przerwać infuzję i skontaktować się z lekarzem lub inną osobą z personelu medycznego, jeśli podczas podawania leku Respreeza pojawią się jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, np. dreszcze, uderzenia gorąca, szybsze bicie serca, obniżenia ciśnienia krwi, uczucie oszołomienia, wysypka, pokrzywka, swędzenie, trudności w oddychaniu lub przełykaniu, jak również obrzęk dłoni, twarzy lub ust.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Respreeza?

Jeśli pacjent uzna, że zastosował zbyt dużą dawkę leku, powinien skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania.

Czy lek Respreeza wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po podaniu leku Respreeza mogą wystąpić zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ich ustąpienia.

Jak przechowywać lek Respreeza?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przygotowany roztwór należy zużyć natychmiast. Jeżeli nie jest to możliwe, roztwór można przechowywać w temperaturze pokojowej (do 25°C) przez okres do 3 godzin. Nie wolno zamrażać przygotowanego roztworu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Respreeza - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem