LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Sialanar (Glycopyrronium bromide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Sialanar (Rpz) roztwór doustny 320 µg/ml 1 but. 250 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sialanar

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Proveca Pharma Ltd.

Co zawiera lek Sialanar?

Lek Sialanar to roztwór doustny, który jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu doustnego zawiera 400 mikrogramów bromku glikopironium, co odpowiada 320 mikrogramom glikopironium. Lek zawiera benzoesan sodu.

Jak działa lek Sialanar?

Bromek glikopironium należy do grupy leków przeciwcholinergicznych. Lek blokuje receptory w gruczołach ślinowych nazywane receptorami muskarynowymi. Blokując te receptory, lek przyczynia się do zmniejszenia ilości śliny wydzielanej przez gruczoły, ograniczając w ten sposób ślinotok.

Kiedy stosować lek Sialanar?

Lek Sialanar jest stosowany w leczeniu ciężkiej postaci ślinotoku u dzieci i młodzieży (w wieku od 3 lat) z przewlekłymi zaburzeniami neurologicznymi.

Jak stosować lek Sialanar?

Lekarz określa odpowiednią dawkę leku Sialanar i długość leczenia. Dawka początkowa jest ustalana na podstawie masy ciała pacjenta. Następnie dawkę dostosowuje się w zależności od reakcji pacjenta na lek i jego działania niepożądane. Lekarz może podjąć decyzję o przerwaniu leczenia lekiem Sialanar, jeśli nie będzie możliwe opanowanie działań niepożądanych poprzez zmniejszenie jego dawki.

Sposób podawania

Ustaloną przez lekarza dawkę leku należy podawać doustnie trzy razy na dobę, 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Ważne jest podawanie dawki leku o stałej godzinie w zależności od spożywania pokarmów. Nie należy podawać leku z pokarmami o dużej zawartości tłuszczów. Do opakowania leku dołączona jest strzykawka doustna o pojemności 8 ml. Po każdym użyciu (tj. trzy razy na dobę) strzykawkę doustną należy delikatnie umyć ciepłą wodą i pozostawić do wyschnięcia; nie używać zmywarki.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Sialanar?

W razie pominięcia dawki leku należy podać kolejną planową dawkę. Nie należy podawać dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Sialanar nie może być stosowany?

Leku Sialanar nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bromek glikopironium) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie może być stosowany u pacjentów z jaskrą, zatrzymaniem moczu, ciężką chorobą nerek, określonymi chorobami jelit lub miastenią. Nie stosować leku Sialanar, jeśli pacjent przyjmuje doustny preparat chlorku potasu w postaci stałej lub leki przeciwcholinergiczne. Nie wolno go także stosować u pacjentek w ciąży lub karmiących piersią.
Leku Sialanar nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 3 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Sialanar?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Sialanar lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Pacjent będzie kontrolowany w regularnych odstępach (co najmniej co 3 miesiące), aby sprawdzić, czy nadal może przyjmować lek Sialanar. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy unikać narażenia pacjenta na bardzo wysokie temperatury otoczenia (pogoda z wysoką temperaturą, wysoka temperatura w pokoju), aby nie dopuścić do przegrzania ani potencjalnego udaru cieplnego. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Sialanar należy omówić je z lekarzem.

Jak stosować lek Sialanar z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Sialanar nie należy stosować u pacjentów przyjmujących preparaty chlorku potasu w tabletkach lub kapsułkach albo leki o działaniu przeciwcholinergicznym.

Czy można stosować lek Sialanar w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Sialanar jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku od 3 lat do mniej niż 18 lat. Leku Sialanar nie wolno podawać pacjentkom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) ani pacjentkom karmiącym piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Sialanar?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Sialanar są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane tego leku to: drażliwość, zaczerwienienie skóry, zablokowany nos, zmniejszenie wydzieliny w drogach oddechowych, suchość w ustach, zaparcie, biegunka, wymioty i zatrzymanie moczu. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Sialanar i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: zaparcie, utrudnione oddawanie moczu, zapalenie płuc, objawy reakcji alergicznej (wysypka, świąd, pokrzywka, trudności z oddychaniem lub przełykaniem, obrzęk języka, warg, twarzy lub gardła).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Sialanar?

W razie zastosowania zbyt dużej ilości leku należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną, nawet gdy dziecko wydaje się mieć dobre samopoczucie.

Czy lek Sialanar wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Sialanar może wpływać na zdolność widzenia i koordynację ruchową, a przez to na prowadzenie pojazdów, jazdę na rowerze oraz obsługiwanie maszyn. Po przyjęciu leku Sialanar nie należy prowadzić pojazdu, jeździć na rowerze ani obsługiwać maszyn do czasu całkowitego ustąpienia zaburzeń widzenia i koordynacji.

Jak przechowywać lek Sialanar?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C. Lek należy wykorzystać w ciągu 2 miesięcy po pierwszym otwarciu butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Sialanar - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem