Indeks bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży
Indeks bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży
Aktualność: GRUDZIEŃ 2024
- Indeks bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży
- Komu przysługują bezpłatne leki wydawane bezpłatne w ciąży
- Które leki przysługują bezpłatnie w ciąży?
- Kto i na jakich zasadach przepisuje bezpłatne leki w ciąży?
- Na jakich zasadach bezpłatne leki dla kobiet w ciąży są wydawane w aptece?
Indeks bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży
W naszym serwisie znajdą Państwo listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, wraz z informacjami o tych lekach. Rozwiązanie to jest regulowane przez odpowiednie ustawy i rozporządzenia.
Serwis LekInfo24 zawiera listę produktów leczniczych według nazw handlowych oraz indeksy terapeutyczne według grup leków. Indeks jest na bieżąco aktualizowany i uwzględnia wszystkie zmiany zawarte w obwieszczeniach Ministerstwa Zdrowia. Wymienione środki są wydawane są kobietom w ciąży bezpłatnie w aptekach na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub położną posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia lub przez innego lekarza – na podstawie zaświadczenia potwierdzającego ciążę..
Komu przysługują bezpłatne leki wydawane bezpłatne w ciąży?
Z bezpłatnych leków mogą korzystać wszystkie kobiety od momentu stwierdzenia ciąży do 15 dni po planowanej dacie porodu. Ciąża musi być potwierdzona przez lekarza (specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub w trakcie tej specjalizacji), położną podstawowej opieki zdrowotnej lub z poradni położniczo-ginekologicznej.
Które leki przysługują bezpłatnie w ciąży?
Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży są określone w wykazach publikowanych w obwieszczeniach Ministerstwa Zdrowia zawierających wykazy leków refundowanych. Pierwszy wykaz zawierający listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży to wykaz obowiązujący od 1 września 2020 r.
Przysługują one kobietom w ciąży wyłącznie we wskazaniach objętych refundacją.
Kto i na jakich zasadach przepisuje bezpłatne leki w ciąży?
Receptę na leki refundowane (oznaczone jako leki „C”) może wystawić lekarz lub położna posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia lub inny lekarz – na podstawie zaświadczenia potwierdzającego ciążę.
Na receptach na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży, w polu „kod uprawnień dodatkowych” powinien być wpisany symbol "C". W polu „odpłatność” należy wpisać poziom odpłatności, z jakim lek byłby ordynowany w przypadku refundacji na zasadach ogólnych (czyli R lub 30% lub 50%). Na tej samej recepcie mogą być również przepisane inne leki.
Na jakich zasadach bezpłatne leki dla kobiet w ciąży są wydawane w aptece?
Podstawą do otrzymania bezpłatnych leków jest recepta wystawiona przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji, przez położną podstawowej opieki zdrowotnej oraz przez położną w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (poradni położniczo-ginekologicznej), posiadające uprawnienia do wystawiania recept, oznaczona symbolem "C" w polu kodu uprawnień dodatkowych.
Farmaceuta nie ma możliwości wpisania na recepcie kodu uprawnienia dodatkowego określonego symbolem "C", oznacza to, że recepta musi być prawidłowo wypełniona przez lekarza.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, opracowanie własne redakcja LekInfo24
Powiązane artykuły
Pełna lista bezpłatnych produktów leczniczych dla kobiet w ciąży
Pełna lista bezpłatnych produktów leczniczych dla kobiet w ciąży Poniżej znajduje się indeks bezpłatnych produktów leczniczych dla kobiet w ciąży, uszeregowanych według nazw handlowych...
Więcej »