LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja GRUDZIEŃ 2020 (refundacja 01.11.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Sachol żel stomatologiczny (Choline salicylate+Cetalkonium chloride) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Sachol żel stomatologiczny (OTC) żel do stosowania w jamie ustnej 87,1 mg + 0,1 mg/g 1 tuba 10 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 23,50 Cena 100% (zł): 23,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Sachol żel stomatologiczny

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Bausch Health Ireland Ltd.

CO ZAWIERA SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY?

1 g leku Sachol żel stomatologiczny zawiera 87,1 mg salicylanu choliny i 0,1 mg chlorku cetalkoniowego. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne.

JAK DZIAŁA SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY?

Lek Sachol żel stomatologiczny działa miejscowo przeciwbólowo, przeciwzapalnie i odkażająco.

KIEDY STOSOWAĆ SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY?

Lek Sachol żel stomatologiczny jest stosowany w następujących schorzeniach: stany zapalne śluzówki jamy ustnej, nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie dziąseł, choroby przyzębia.

JAK STOSOWAĆ SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Niewielką ilość żelu należy nanosić na chorobowo zmienione miejsce, lekko wcierać przez około 2 minuty. Lek Sachol żel stomatologiczny można stosować 2 do 3 razy na dobę. Przez około pół godziny po zastosowaniu żelu nie należy pić ani przyjmować żadnych pokarmów.
Dzieci
Leku Sachol żel stomatologiczny nie należy stosować u dzieci w wieku do 3 lat. U dzieci w wieku powyżej 3 lat lek może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza.
Sposób podawania
Lek jest przeznaczony do stosowania w jamie ustnej i na dziąsła.

KIEDY SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Sachol żel stomatologiczny nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (salicylan choliny, chlorek cetalkoniowy), inne salicylany lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

JAK STOSOWAĆ SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek Sachol żel stomatologiczny może być stosowany u kobiet w ciąży wyłącznie na zlecenie lekarza. Leku nie należy stosować w trzecim trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania leku Sachol żel stomatologiczny w okresie karmienia piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY?

W miejscu zastosowania leku może wystąpić krótkotrwałe, przemijające pieczenie.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY?

Przedawkowanie leku Sachol żel stomatologiczny po zastosowaniu miejscowym jest mało prawdopodobne. Jeżeli to jednak nastąpi, należy przepłukać jamę ustną dużą ilością wody i ewentualnie wywołać wymioty. W przypadku uczulenia na salicylany, po przedawkowaniu żelu i wchłonięciu do organizmu znaczących ilości salicylanu choliny mogą wystąpić objawy ogólnego działania salicylanów jak: pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zmiany skórne (rumień lub pokrzywka) - należy wówczas skontaktować się z lekarzem. W razie przypadkowego połknięcia leku przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

CZY SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Sachol żel stomatologiczny nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ SACHOL ŻEL STOMATOLOGICZNY?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie zamrażać. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 2 tygodnie.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl