LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Aclasta (Zoledronic acid)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Aclasta (Rpz) roztwór do infuzji 5 mg/100 ml 1 but. 100 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
2500,00
Cena
100% (zł):
2500,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aclasta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz Pharmaceuticals d.d.

Co zawiera lek Aclasta?

Lek Aclasta występuje w postaci roztworu do infuzji i jest dostępny na receptę.
1 butelka ze 100 ml roztworu zawiera 5 mg kwasu zoledronowego.

Jak działa lek Aclasta?

Lek zawiera kwas zoledronowy, który należy do grupy leków nazywanych bisfosfonianami.

Kiedy stosować lek Aclasta?

Lek Aclasta stosuje się w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie i u dorosłych mężczyzn, u których występuje zwiększone ryzyko złamań kości, w tym u pacjentów, którzy niedawno złamali szyjkę kości udowej po niewielkim urazie, takim jak upadek.
Lek Aclasta stosuje się w leczeniu osteoporozy związanej z długotrwałą terapią glikokortykosteroidami u kobiet po menopauzie i u dorosłych mężczyzn, u których występuje zwiększone ryzyko złamań.
Lek Aclasta stosuje się również w leczeniu choroby Pageta kości u osób dorosłych.

Jak stosować lek Aclasta?

Dawkowanie leku Aclasta i czas leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek Aclasta jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę we wlewie (infuzji) do żyły, trwającym co najmniej 15 minut. U pacjentów leczonych na osteoporozę wlew można powtarzać raz na rok. Pacjentom, którzy niedawno złamali szyjkę kości udowej, zaleca się podanie leku Aclasta nie wcześniej niż po 2 tygodniach po operacji. W chorobie Pageta kości lek Aclasta podaje się zazwyczaj w pojedynczym wlewie, lecz w przypadku nawrotu choroby można rozważyć dodatkowe wlewy (działanie każdego wlewu utrzymuje się przez co najmniej rok).
Należy przyjmować dostateczną ilość płynów (co najmniej 1 lub 2 szklanki) przed i po leczeniu lekiem Aclasta, zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zapobiec odwodnieniu.

Kiedy lek Aclasta nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwas zoledronowy), inne bisfosfoniany lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, hipokalcemią (obniżonym poziomem wapnia we krwi) ani u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Lek Aclasta nie jest zalecany do stosowania u osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Aclasta?

Po weryfikacji przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Aclasta lekarz zadecyduje o rozpoczęciu terapii. Przed podaniem każdej dawki leku lekarz zlecić badanie krwi w celu sprawdzenia czynności nerek. Lekarz prowadzący może zdecydować o konieczności przyjmowania leków uzupełniających stężenie wapnia i witaminy D. W trakcie leczenia należy utrzymywać należytą higienę jamy ustnej i zgłaszać się na rutynowe kontrolne badania stomatologiczne. Pacjenci w trakcie leczenia stomatologicznego lub u których planowany jest zabieg stomatologiczny (np. ekstrakcję zęba) powinni poinformować lekarza prowadzącego o leczeniu stomatologicznym i poinformować stomatologa o leczeniu lekiem Aclasta. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym i stomatologiem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek dolegliwości w obrębie jamy ustnej lub zębów, takie jak obluzowanie zębów, ból lub obrzęk, niegojące się owrzodzenia lub obecność wydzieliny, ponieważ mogą to być objawy stanu o nazwie martwica kości szczęki. Należy omówić z lekarzem jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Aclasta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Aclasta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Aclasta nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Aclasta?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Aclasta omówione są działania niepożądane powiązane z terapią tym lekiem. Większość z działań niepożądanych, takich jak gorączka i dreszcze, ból mięśni lub stawów, oraz ból głowy występuje w ciągu pierwszych 3 dni po przyjęciu dawki leku (objawy te można ograniczyć, stosując paracetamol lub ibuprofen wkrótce po podaniu leku Aclasta). Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Aclasta wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Aclasta występują zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia objawów.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Aclasta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem