LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Adempas (Riociguat)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Adempas (Rpz) tabletki powlekane 0,5 mg 42 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Adempas (Rpz) tabletki powlekane 1 mg 42 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Adempas (Rpz) tabletki powlekane 1,5 mg 42 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Adempas (Rpz) tabletki powlekane 2 mg 42 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Adempas (Rpz) tabletki powlekane 2,5 mg 42 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Adempas

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bayer AG

Co zawiera lek Adempas?

Lek Adempas to tabletki w pięciu dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 0,5 mg, 1 mg, 1,5 mg, 2 mg lub 2,5 mg riocyguatu. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Adempas?

Riocyguat stymuluje enzym o nazwie rozpuszczalna cyklaza guanylowa (sGC) w naczyniach krwionośnych płuc, który powoduje ich rozszerzenie. Pomaga to obniżyć ciśnienie krwi w płucach oraz złagodzić objawy przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego i tętniczego nadciśnienia płucnego.

Kiedy stosować lek Adempas?

  • Przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne (CTEPH)
    Lek Adempas jest stosowany w leczeniu przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH) u pacjentów dorosłych, u których nie można wykonać zabiegu chirurgicznego lub u których po zabiegu chirurgicznym podwyższone ciśnienie w płucach utrzymuje się lub nawraca.
  • Tętnicze nadciśnienie płucne (PAH)
    Lek Adempas jest stosowany w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH) u pacjentów dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat o masie ciała co najmniej 50 kg. U osób dorosłych z PAH lek Adempas można stosować w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu PAH o nazwie antagoniści receptorów endoteliny, natomiast u dzieci i młodzieży lek stosuje się w skojarzeniu z antagonistami receptora endoteliny.
    Lek Adempas stosuje się u pacjentów z klasą funkcjonalną II lub III CTEPH lub PAH.

Jak stosować lek Adempas?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Adempas oraz określi długość leczenia. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jeśli pacjent przerwie przyjmowanie tego leku na 3 dni lub dłużej, należy powiedzieć o tym lekarzowi przed ponownym rozpoczęciem przyjmowania leku.

Sposób podawania

Należy przyjmować 1 tabletkę leku Adempas 3 razy na dobę, co 6 do 8 godzin. Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Jeśli pacjent ma skłonność do niskiego ciśnienia krwi, nie powinien zmieniać sposobu przyjmowania leku z posiłkiem na bez posiłku, ponieważ może to wpłynąć na reakcję organizmu na lek. Jeżeli pacjent nie jest w stanie połknąć całej tabletki, tabletkę można rozkruszyć i zmieszać z wodą lub miękkim pokarmem (np. musem jabłkowym) bezpośrednio przed przyjęciem leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Adempas?

W przypadku pominięcia dawki leku należy kontynuować leczenie, przyjmując następną dawkę zgodnie z planem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Adempas nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (riocyguat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno go stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, z niskim skurczowym ciśnieniem krwi lub z nadciśnieniem płucnym związanym z idiopatycznym śródmiąższowym zapaleniem płuc. Lek nie może być również stosowany w czasie ciąży ani w skojarzeniu z pewnymi lekami stosowanymi w leczeniu chorób serca.
Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku Adempas dla następujących grup wiekowych dzieci i młodzieży: dzieci w wieku poniżej 6 lat; dzieci z PAH w wieku od 6 do poniżej 12 lat z ciśnieniem krwi < 90 mmHg przy rozpoczęciu leczenia; dzieci i młodzież z PAH w wieku od 12 do poniżej 18 lat z ciśnieniem krwi < 95 mmHg przy rozpoczęciu leczenia; dzieci i młodzież z CTEPH w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Adempas?

Leczenie będzie prowadził i monitorował lekarz z doświadczeniem w leczeniu przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego lub tętniczego nadciśnienia płucnego. Przed rozpoczęciem stosowania leku Adempas lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Pacjenci z chorobami nerek lub wątroby mogą wymagać dostosowania dawki leku. Jeśli pacjent pali, zaleca się zaprzestanie palenia, ponieważ palenie może zmniejszyć skuteczność leku Adempas; należy poinformować lekarza, jeśli pacjent pali lub przestanie palić w czasie leczenia, ponieważ może być wtedy konieczne dostosowanie dawki leku. Należy zgłosić lekarzowi wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku.

Jak stosować lek Adempas z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Adempas w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Adempas w okresie ciąży. Zaleca się wykonywanie testu ciążowego co miesiąc. Kobiety i dziewczęta w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Adempas. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Adempas.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Adempas?

Podczas stosowania leku Adempas mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występujące działania niepożądane to: ból i zawroty głowy, niestrawność, obrzęki kończyn, nudności, biegunka i wymioty. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Adempas?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Adempas wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Adempas może powodować zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać maszyn w razie pojawienia się takich objawów.

Jak przechowywać lek Adempas?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Adempas - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem