LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Akeega (Niraparib + Abiraterone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Akeega (Rpz) tabletki powlekane 50 mg + 500 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Akeega (Rpz) tabletki powlekane 100 mg + 500 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Akeega

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Akeega?

Lek Akeega jest dostępny w postaci tabletek w 2 dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.

  • Akeega 50 mg + 500 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg niraparybu i 500 mg octanu abirateronu.
  • Akeega 100 mg + 500 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 100 mg niraparybu i 500 mg octanu abirateronu.
    Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Akeega?

Lek Akeega zawiera dwie substancje czynne: niraparyb i octan abirateronu. Niraparyb jest lekiem przeciwnowotworowym zaklasyfikowanym do grupy leków nazywanych inhibitorami PARP (inhibitory polimerazy poli-adenozynodifosforanu rybozy). Octan abirateronu jest lekiem przeciwnowotworowym, który hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie.

Kiedy stosować lek Akeega?

Lek Akeega jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego, którzy mają zmiany w pewnych genach i u których rak gruczołu krokowego rozprzestrzenił się do innych części ciała i nie reaguje już na leczenie medyczne lub chirurgiczne obniżające poziom testosteronu.
W trakcie stosowania leku Akeega lekarz zaleci także stosowanie innego leku o nazwie prednizon lub prednizolon w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, gromadzenia nadmiaru wody w organizmie lub zmniejszenia stężenia potasu we krwi.

Jak stosować lek Akeega?

Dawkowanie leku Akeega i długość leczenia ustala lekarz. Lek Akeega przyjmuje się razem z lekiem o nazwie prednizon lub prednizolon. Nie należy przerywać przyjmowania leku Akeega lub prednizonu lub prednizolonu, bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Leku Akeega nie wolno przyjmować razem z jedzeniem. Tabletki należy przyjmować jako pojedynczą dawkę raz na dobę na pusty żołądek, co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub co najmniej 2 godziny po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletek nie należy łamać, kruszyć ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Akeega?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Akeega, prednizon lub prednizolon, powinien przyjąć zwykłą dawkę, gdy tylko sobie o tym przypomni, tego samego dnia. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Akeega, prednizon lub prednizolon przez okres dłuższy niż jeden dzień, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Akeega nie może być stosowany?

Leku Akeega nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (niraparyb i octan abirateronu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno stosować leku u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem wątroby.
Lek Akeega nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Akeega?

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Akeega lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Nie należy przekraczać zalecanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem pacjent powinien poinformować lekarza o występowaniu jakichkolwiek chorób serca (w tym zaburzeń rytmu serca) lub chorób naczyń krwionośnych. Lekarz będzie regularnie mierzył ciśnienie krwi przez cały okres leczenia. Podczas stosowania leku lekarz będzie okresowo zlecał badania krwi w celu kontroli liczby komórek krwi oraz sprawdzenia wpływu leku na wątrobę. Należy omówić z lekarzem jakiekolwiek wątpliwości dotyczące terapii tym lekiem.

Jak stosować lek Akeega z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Akeega z jedzeniem i piciem?

Leku Akeega nie wolno przyjmować razem z jedzeniem, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Czy można stosować lek Akeega w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Akeega nie jest wskazany do stosowania u kobiet. Kobiety, które są w ciąży lub mogą być w ciąży, powinny stosować rękawiczki ochronne, gdy muszą dotykać lub posługiwać się lekiem Akeega. Jeśli pacjent podejmuje stosunki płciowe z kobietą w ciąży, powinien używać prezerwatywy, aby chronić nienarodzone dziecko. Jeśli pacjent podejmuje stosunki płciowe z kobietą która może zajść w ciążę, powinien używać prezerwatywy lub innej skutecznej metody antykoncepcji (antykoncepcja powinna być stosowana podczas terapii lekiem Akeega oraz przez 4 miesiące po jej zakończeniu).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Akeega?

Podczas przyjmowania leku Akeega mogą pojawić się działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Akeega i jak najszybciej poinformować lekarza o wystąpieniu następujących objawów: objawów małej liczby płytek krwi (takich jak siniaki lub przedłużone krwawienie po zranieniu się); objawów anemii (takich jak uczucie dużego zmęczenia, bladość skóry lub szybkie bicie serca); objawów zakażenia; objawów niskiego stężenia potasu we krwi (takich jak osłabienie mięśni, drżenie mięśni lub kołatanie serca); objawów zaburzenia czynności wątroby (takich jak: zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz, ciężkie nudności lub wymioty); objawów reakcji alergicznej (takich jak pokrzywka, obrzęk twarzy lub ust powodujący trudności z oddychaniem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Akeega?

W przypadku przyjęcia większej niż przepisana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Akeega wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Akeega może powodować uczucie osłabienia, braku koncentracji, zmęczenia lub zawroty głowy - należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Akeega?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga szczególnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Akeega - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem