LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Alecensa (Alectinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Alecensa (Rpz) kapsułki twarde 150 mg 224 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Alecensa

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Alecensa?

Lek Alecensa to kapsułki dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 150 mg alektynibu (w postaci chlorowodorku). Lek zawiera laktozę - pacjent, u którego stwierdzono wcześniej nietolerancję pewnych cukrów, powinien porozumieć się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Alecensa?

Lek zawiera alektynib, który jest lekiem przeciwnowotworowym z grupy o nazwie inhibitory kinazy tyrozynowej.

Kiedy stosować lek Alecensa?

Lek Alecensa jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z rodzajem raka płuc o nazwie niedrobnokomórkowy rak płuca. Lek stosuje się, gdy rak płuca jest ALK-dodatni i jest zaawansowany. Lek Alecensa może być przepisany jako pierwsze leczenie raka płuca lub w przypadku, gdy pacjent był wcześniej leczony lekiem przeciwnowotworowym zawierającym kryzotynib.

Jak stosować lek Alecensa?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych lekarz może podjąć decyzję o zmniejszeniu dawki lub czasowo przerwać leczenie, a w niektórych przypadkach leczenie może zostać przerwane na stałe. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Alecensa należy przyjmować w trakcie posiłku. Każdą kapsułkę należy połykać w całości. Kapsułek nie należy otwierać ani rozpuszczać ich zawartości. W przypadku wystąpienia wymiotów po przyjęciu dawki leku nie należy przyjmować dodatkowej dawki i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Alecensa?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek i do przyjęcia następnej dawki pozostało więcej niż 6 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek i do przyjęcia kolejnej dawki pozostało mniej niż 6 godzin, należy pominąć nieprzyjętą dawkę. Następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Alecensa nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alektynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Alecensa nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Alecensa?

Leczenie lekiem Alecensa będzie prowadził lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed wdrożeniem leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Lekarz objaśni zasady prowadzenia takiej terapii i będzie regularnie kontrolował skuteczność leczenia. U pacjenta będą wykonywane badania krwi przed rozpoczęciem leczenia, następnie co 2 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące leczenia i rzadziej na późniejszych etapach, w celu kontroli czynności wątroby i mięśni. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem należy porozumieć się z lekarzem. Podczas przyjmowania leku Alecensa i przez 7 dni po zakończeniu leczenia należy unikać każdej długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne. Konieczne jest stosowanie kremu i balsamu do ust z filtrem o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej 50 lub wyższym w celu uniknięcia wystąpienia oparzeń słonecznych.

Jak stosować lek Alecensa z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Alecensa z jedzeniem i piciem?

Podczas leczenia lekiem Alecensa nie należy pić soku grejpfrutowego ani spożywać grejpfrutów lub gorzkich pomarańczy, ponieważ produkty te mogą zmienić stężenie leku Alecensa w organizmie.

Czy można stosować lek Alecensa w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentkę o zagrożeniach związanych z przyjmowaniem leku Alecensa w okresie ciąży. Kobiety nie powinny zachodzić w ciążę w trakcie przyjmowania tego leku. Kobiety zdolne do zajścia w ciążę powinny stosować wysoce skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Alecensa i przez co najmniej 3 miesiące po jego zakończeniu (lekarz poinformuje pacjentkę o skutecznych metodach antykoncepcji). Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Alecensa.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Alecensa?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Alecensa. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to: zaparcia, bóle mięśni i obrzęki (w tym kostek nóg i stóp, twarzy, powiek i obszaru wokół oczu). Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Alecensa?

W sytuacji przyjęcia większej ilości kapsułek niż zalecona należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Alecensa wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U pacjentów przyjmujących lek Alecensa mogą wystąpić zaburzenia widzenia, spowolnienie czynności serca lub obniżone ciśnienie krwi - należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Alecensa?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Alecensa - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem