LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Altabactin (Bacitracin + Neomycin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Altabactin (OTC) maść 250 j.m. + 5 mg/g 1 tuba 5 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
11,00
Cena
100% (zł):
11,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Altabactin (OTC) maść 250 j.m. + 5 mg/g 1 tuba 20 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,90
Cena
100% (zł):
16,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Altabactin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera Altabactin?

Lek Altabactin występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g maści zawiera 250 j.m. bacytracyny i 5 mg neomycyny. Lek zawiera lanolinę - może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Jak działa Altabactin?

Lek Altabactin zawiera dwie substancje czynne o działaniu przeciwbakteryjnym - bacytracynę i neomycynę.

Kiedy stosować Altabactin?

Lek Altabactin jest stosowany w miejscowym leczeniu bakteryjnych zakażeń małych powierzchni skóry (jak np. zakażenie niewielkich ran, zakażenie skóry w przebiegu odmrożeń i oparzeń).

Jak stosować Altabactin?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    Stosować lek od 2 do 3 razy na dobę. Cienką warstwę maści należy nakładać na chorobowo zmienione miejsce na skórze. W razie potrzeby można przykryć opatrunkiem. Nie stosować dłużej niż 7 dni. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy stosować więcej niż 1 g neomycyny na dobę (co odpowiada 200 g leku).
  • Dzieci
    Leku Altabactin nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek przed zastosowaniem leku Altabactin powinni skonsultować się z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy stosować na skórę.

Kiedy Altabactin nie może być stosowany?

Leku Altabactin nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (bacytracynę, neomycynę), inne antybiotyki aminoglikozydowe lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować na duże powierzchnie skóry, w ciężkich uszkodzeniach skóry oraz długotrwale, ze względu na ryzyko toksycznego działania leku na nerki i słuch, z utratą słuchu włącznie. Nie stosować leku Altabactin, jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności serca lub nerek lub jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej uszkodzenie narządu słuchu (przedsionka lub ślimaka). Jeśli pacjent ma przedziurawioną błonę bębenkową (perforacja), nie należy stosować maści Altabactin do ucha zewnętrznego. Nie stosować leku Altabactin do oczu i śluzówki, na rany głębokie lub kłute, na sączące zmiany chorobowe, na ciężkie oparzenia oraz na duże powierzchnie uszkodzonej skóry.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Altabactin?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Altabactin należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent jest uczulony na ktorykolwiek lek z grupy antybiotyków aminoglikozydowych (takich jak streptomycyna, gentamycyna, tobramycyna) - pacjenci ci mogą być również uczuleni na lek Altabactin. Jeśli w trakcie stosowania leku Altabactin wystąpi reakcja uczuleniowa lub wtórne zakażenie, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza. Lek można stosować tylko na małej powierzchni skóry lub ran. Nie należy stosować leku w dużych dawkach, gdyż substancje czynne leku Altabactin wchłonięte do krwi mogą spowodować uszkodzenie nerek i słuchu. Przed zastosowaniem leku Altabactin należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent ma choroby narządu słuchu lub zaburzenia słuchu oraz jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby lub nerek. W razie jednoczesnego stosowania innych leków mogących uszkadzać nerki i słuch, przed zastosowaniem leku Altabactin należy skontaktować się z lekarzem. Podczas stosowania leku może wystąpić nadkażenie opornymi na lek drobnoustrojami (zwłaszcza grzybami), dlatego w razie nasilenia się objawów choroby należy zwrócić się do lekarza. Należy unikać przebywania na słońcu oraz opalania się (w tym także w solarium) podczas stosowania leku, ponieważ może on powodować uczulenie na światło słoneczne i reakcje fototoksyczne.

Jak stosować Altabactin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Altabactin nie należy stosować jednocześnie z lekami mogącymi uszkadzać nerki i narząd słuchu (jak silnie działające leki moczopędne, np. furosemid, kwas etakrynowy) oraz z lekami mogącymi uszkadzać nerki (jak cefalosporyny lub antybiotyki aminoglikozydowe). Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma otrzymać leki do znieczulenia ogólnego, a także jeśli pacjent stosuje inne antybiotyki, leki moczopędne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki zwiotczające mięśnie.

Czy można stosować Altabactin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Altabactin.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Altabactin?

W trakcie leczenia, zwłaszcza długotrwałego, mogą wystąpić reakcje uczuleniowe, takie jak: rumień, nadmierna suchość i łuszczenie skóry, wysypka skórna i świąd. Reakcje alergiczne, w tym ciężkie, występują rzadko (głównie w postaci wyprysku kontaktowego). U około 50% pacjentów uczulonych na neomycynę może wystąpić uczulenie również na inne antybiotyki aminoglikozydowe. Istnieje ryzyko uczulenia na światło lub reakcji fototoksycznych w przypadku przebywania na słońcu lub opalania się w solarium (promieniowanie UV).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Altabactin?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku lub przypadkowego przyjęcia doustnego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lek Altabactin stosowany w dużych dawkach na duże powierzchnie skóry, rany lub na uszkodzoną skórę może działać toksycznie na nerki, narząd słuchu i na układ nerwowy.

Jak przechowywać Altabactin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Chronić przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Altabactin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem