LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Anastrozole Eugia (Anastrozole)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Anastrozole Eugia (Rp) tabletki powlekane 1 mg 28 szt.
Refundacja
B
65+
Opłata
pacjenta (zł):
0,00
0,00
Cena
100% (zł):
48,81
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Anastrozole Eugia

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Eugia Pharma (Malta) Ltd.

Co zawiera lek Anastrozole Eugia?

Lek Anastrozole Eugia to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 1 mg anastrozolu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzona została wcześniej nietolerancja niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Anastrozole Eugia?

Anastrozol jest lekiem przeciwnowotworowym, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami aromatazy. Anastrozol zmniejsza ilość estrogenu poprzez hamowanie aktywności enzymu (aromatazy) wpływającego na wytwarzanie estrogenów i dlatego może hamować rozrost nowotworów złośliwych piersi, które do swojego wzrostu potrzebują estrogenów.

Kiedy stosować lek Anastrozole Eugia?

Lek Anastrozole Eugia jest stosowany w leczeniu raka piersi u kobiet po menopauzie, czyli u kobiet, które przestały miesiączkować.

Jak stosować lek Anastrozole Eugia?

Lekarz określa dawkowanie leku i czas trwania leczenia. Leczenie lekiem jest długotrwałe i może trwać nawet kilka lat. Nie należy przerywać stosowania leku, jeśli nie zaleci tego lekarz.

Sposób podawania

Lek przyjmuje się raz na dobę, każdego dnia o tej samej porze. Może być przyjmowany przed, w trakcie lub po spożyciu posiłku. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Anastrozole Eugia?

W razie pominięcia dawki leku następną dawkę należy przyjąć następnego dnia o stałej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Anastrozole Eugia nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (anastrozol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią. Lek Anastrozole Eugia nie powinien być stosowany u pacjentek przed menopauzą.
Leku Anastrozole Eugia nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Anastrozole Eugia?

Przed zaordynowaniem leczenia lekiem Anastrozole Eugia lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku ustali zasady kontroli leczenia. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecone przez lekarza. Lek Anastrozole Eugia może powodować osteoporozę z powodu zmniejszenia stężenia estrogenów w organizmie, dlatego lekarz może zlecić pacjentce pomiar gęstości kości przed leczeniem, podczas i po zakończeniu leczenia. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Anastrozole Eugia z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Anastrozole Eugia w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Anastrozole Eugia podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Należy przerwać stosowanie tego leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Anastrozole Eugia?

Podczas przyjmowania leku Anastrozole Eugia mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić takie działania niepożądane, jak: ból głowy, uderzenia gorąca, nudności, wysypka skórna, ból lub sztywność́ stawów, zapalenie stawów, osłabienie, osteoporoza, depresja. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast zgłosić się do lekarza w razie pojawienia się objawów ciężkich reakcji skórnych (zespół Stevensa-Johnsona) lub objawów ciężkiej reakcji alergicznej (obrzęk gardła i krtani powodujący trudności w połykaniu i oddychaniu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Anastrozole Eugia?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Czy lek Anastrozole Eugia wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Anastrozole Eugia zgłaszano występowanie osłabienia i senności - jeśli takie objawy utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Anastrozole Eugia?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Anastrozole Eugia - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Anastrozole Eugia - powiązane artykuły

Czwartek, 14 grudnia 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna od 1...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem