LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Atofab (Atomoxetine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Atofab (Rp) kapsułki twarde 25 mg 28 szt.
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
67,12
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Atofab (Rp) kapsułki twarde 40 mg 28 szt.
Refundacja
R
18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
103,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Atofab

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

G.L. Pharma GmbH

Co zawiera lek Atofab?

Lek Atofab występuje w postaci kapsułek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 25 mg lub 40 mg atomoksetyny.

Jak działa lek Atofab?

Atomoksetyna zwiększa stężenie noradrenaliny w układzie nerwowym. Noradrenalina jest substancją chemiczną naturalnie wytwarzaną przez organizm, która zwiększa koncentrację oraz zmniejsza impulsywność i nadmierną ruchliwość u pacjentów z ADHD.

Kiedy stosować lek Atofab?

Lek Atofab jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Lek stosuje się tylko jako element pełnego programu leczenia, który wymaga również stosowania metod niefarmakologicznych, takich jak poradnictwo i terapia zachowań.
U osób dorosłych lek ten jest stosowany w leczeniu ADHD, jeżeli objawy są bardzo uciążliwe i zaburzają pracę lub życie społeczne, a objawy choroby występowały u pacjenta już w okresie dzieciństwa.

Jak stosować lek Atofab?

Lekarz zaleci odpowiednią dawkę leku Atofab oraz ustali długość leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku ani zmieniać przepisanej dawki.

Sposób podawania

Lek zazwyczaj przyjmuje się raz lub dwa razy na dobę (rano i późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem). Jeżeli podczas stosowania leku raz na dobę wystąpi senność lub złe samopoczucie, lekarz może zalecić przyjmowanie leku dwa razy na dobę. Kapsułki należy połykać w całości, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Kapsułek nie należy otwierać, wysypywać ich zawartości ani przyjmować w inny sposób.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Atofab?

W przypadku pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć tak szybko jak to możliwe. Nie należy jednak przyjmować w ciągu 24 godzin dawki większej niż całkowita zalecana dawka dobowa. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Atofab nie może być stosowany?

Leku Atofab nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (atomoksetynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli pacjent przyjmuje lub w ciągu ostatnich 14 dni przyjmował lek należący do grupy leków nazywanych inhibitorami MAO.
Lek Atofab nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Atofab?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Atofab lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz dokona analizy przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem tego leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Lekarz określi terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia oraz będzie regularnie przeprowadzał następujące badania: pomiar wzrostu oraz masy ciała u dzieci i młodzieży, pomiar ciśnienia tętniczego krwi i tętna, kontrolę działań niepożądanych leku. Badania takie będą wykonywane przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie leczenia - nie rzadziej niż co 6 miesięcy, oraz w razie zmiany dawki. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli u pacjenta pojawią się myśli o samookaleczeniu lub o samobójstwie. Wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania leku należy skonsultować z lekarzem.

Jak stosować lek Atofab z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety. Lekarz zdecyduje, czy pacjent może przyjmować lek Atofab jednocześnie z innymi lekami. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o modyfikacji dawki lub wolniejszym jej zwiększaniu.

Czy można stosować lek Atofab w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o zastosowaniu leku Atofab w okresie ciąży lub karmienia piersią podejmuje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Atofab?

Działania niepożądane powiązane z leczeniem lekiem Atofab są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Atofab?

W przypadku przyjęcia większej liczby kapsułek leku należy natychmiast poinformować o tym lekarza lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Atofab wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po przyjęciu leku Atofab może wystąpić uczucie zmęczenia, senność lub zawroty głowy - jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Pacjent powinien zachować ostrożność podczas prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn do czasu poznania swojej reakcji na lek.

Jak przechowywać lek Atofab?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Atofab - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Atofab - powiązane artykuły

Sobota, 10 sierpnia 2024

Atofab (Atomoxetinum) serie wstrzymane w obrocie Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wstrzymania w obrocie serii produktu leczniczego Atofab (Atomoxetinum)...

Więcej »
Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – i nformacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem