LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Bekemv (Eculizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Bekemv (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 10 mg/ml 1 fiolka 30 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Bekemv

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amgen Technology (Ireland) UC

Co zawiera lek Bekemv?

Lek Bekemv występuje w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji i jest dostępny na receptę.
1 ml koncentratu zawiera 10 mg ekulizumabu. 1 fiolka 30 ml zawiera 300 mg ekulizumabu. Lek zawiera sorbitol (źródło fruktozy) - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, pacjent nie może przyjmować tego leku.

Jak działa lek Bekemv?

Lek zawiera ekulizumab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Ekulizumab wiąże się w organizmie z określonym białkiem wywołującym zapalenie i hamuje jego działanie. W ten sposób lek zapobiega uszkodzeniu krwinek, pomagając w złagodzeniu objawów choroby.

Kiedy stosować lek Bekemv?

Lek Bekemv jest stosowany w leczeniu pacjentów dorosłych i dzieci z napadową nocną hemoglobinurią (PNH).

Jak stosować lek Bekemv?

Dawkowanie leku Bekemv ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek podaje lekarz lub pielęgniarka w postaci infuzji dożylnej trwającej 25-45 minut w przypadku dorosłych oraz 1-4 godzin w przypadku dzieci i młodzieży. Pacjent będzie obserwowany w trakcie infuzji oraz przez co najmniej godzinę po jej zakończeniu.

Kiedy lek Bekemv nie może być stosowany?

Leku Bekemv nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ekulizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie można go stosować, jeśli pacjent ma nietolerancję fruktozy (lek zawiera sorbitol). Dzieciom w wieku poniżej 2 lat nie wolno podawać tego leku - lek zawiera sorbitol, a sorbitol może być śmiertelny w przypadku dziedzicznej nietolerancji fruktozy; u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 2 lat choroba ta może jeszcze nie być zdiagnozowana. Leku Bekemv nie wolno podawać, jeśli u pacjenta występuje zakażenie meningokokowe. Nie wolno go również podawać, jeśli pacjent nie był zaszczepiony przeciw meningokokom, chyba że otrzymał szczepienie i przyjmuje odpowiednie antybiotyki w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia przez 2 tygodnie od momentu szczepienia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Bekemv?

Leczenie lekiem Bekemv będzie nadzorował lekarz mający doświadczenie w leczeniu chorób krwi. Przed zleceniem leczenia lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, a następnie przekaże zasady kontroli terapii. Przed rozpoczęciem stosowania leku Bekemv należy poinformować lekarza o występowaniu jakichkolwiek zakażeń. Co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem stosowania leku Bekemv lekarz poda szczepionkę przeciw zakażeniu meningokokowemu, jeśli szczepionka taka nie została podana wcześniej lub jeśli szczepionka podana wcześniej nie zapewnia już odpowiedniej odporności. Dziecku w wieku poniżej wieku szczepień lub dzieciom nie zaszczepionym co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem stosowania leku Bekemv, lekarz przepisze antybiotyki w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia przez 2 tygodnie od momentu zaszczepienia. Lekarz zaszczepi pacjenta w wieku poniżej 18 lat przeciw zakażeniom wywołanym przez bakterie Haemophilus influenzae i pneumokoki, zgodnie z krajowymi zaleceniami dotyczącymi szczepień dla określonej grupy wiekowej. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Bekemv z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Bekemv w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o możliwości stosowania leku Bekemv w okresie ciąży lub karmienia piersią. Kobiety, które mogą zajść w ciążę, powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia i do 5 miesięcy po jego zakończeniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Bekemv?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Bekemv, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Bardzo często może wystąpić ból głowy. Najpoważniejszym działaniem niepożądanym leku była posocznica meningokokowa. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Bekemv wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Bekemv nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Bekemv - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Bekemv - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z programów lekowych i chemioterapii obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem