Benlek (Metamizole + Thiamine - vitamin B1 + Caffeine)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Benlek (Rp) | tabletki | 500 mg + 38,75 mg + 50 mg | 20 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 22,80 |
Cena 100% (zł): 22,80 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Benlek
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Solinea Sp. z o.o. Sp.k.
- Co zawiera lek Benlek?
- Jak działa lek Benlek?
- Kiedy stosować lek Benlek?
- Jak stosować lek Benlek?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Benlek?
- Kiedy lek Benlek nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Benlek?
- Jak stosować lek Benlek z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Benlek w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Benlek?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Benlek?
- Czy lek Benlek wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Benlek?
- Benlek - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Benlek - powiązane artykuły
Co zawiera lek Benlek?
Lek Benlek występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego, 38,75 mg chlorowodorku tiaminy (witaminy B1) i 50 mg kofeiny. Tabletki można dzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera bardzo małe ilości glutenu (pochodzącego ze skrobi pszenicznej) i określa się go jako bezglutenowy. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby lek zaszkodził pacjentom z celiakią, natomiast leku nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę inną niż celiakia.
Jak działa lek Benlek?
Lek Benlek zawiera 3 substancje czynne o skojarzonym działaniu. Metamizol sodowy (pochodna pirazolonu) działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Kofeina nasila działanie metamizolu. Witamina B1 (czyli chlorowodorek tiaminy) działa korzystnie na procesy zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym (ułatwia przewodzenie nerwowe i poprawia metabolizm).
Kiedy stosować lek Benlek?
Lek Benlek jest stosowany w bólu różnego pochodzenia o dużym nasileniu, gorączce, gdy zastosowanie innych leków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.
Jak stosować lek Benlek?
Lekarz zaleci dawkowanie leku Benlek w zależności od nasilenia bólu lub gorączki oraz indywidualnej wrażliwości na lek. Zawsze należy stosować najmniejszą dawkę skuteczną.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować podczas lub bezpośrednio po posiłkach. Tabletki należy popijać dostateczną ilością płynu (np. szklanką wody).
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Benlek?
Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną dawkę w odpowiednim czasie, bez zwiększania dawki.
Kiedy lek Benlek nie może być stosowany?
Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (metamizol, chlorowodorek tiaminy lub kofeinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na inne substancje należące do pochodnych pirazolonu lub pirazolidyny (np. fenazon, propyfenazon, fenylobutazon, oksyfenbutazon). Nie wolno stosować leku Benlek w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.
Lek Benlek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Benlek?
Przed rozpoczęciem stosowania leku Benlek lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku oraz poinformuje o zaleceniach związanych z jego stosowaniem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli podczas stosowania leku Benlek objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Benlek i niezwłocznie zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów: agranulocytozy, której oznakami są: zmiany zapalne w obrębie śluzówek - np. w obrębie jamy ustnej, gardła, okolicy odbytu czy narządów płciowych, ból gardła, gorączka); małopłytkowości, której objawami są zwiększona podatność na krwawienie, krwawe wybroczyny na skórze i śluzówkach; pancytopenii (której objawami są złe samopoczucie, zakażenie, uporczywa gorączka, siniaki, krwawienie, bladość). Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Benlek i jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną w przypadku wystąpienia objawów ciężkich reakcji skórnych w postaci pęcherzy na skórze i śluzówkach jamy ustnej, narządów płciowych, spojówkach. Lek Benlek należy odstawić i wezwać pomoc lekarską w razie wystąpienia nagłych objawów reakcji uczuleniowej, wstrząsu anafilaktycznego. Ponieważ lek Benlek zawiera kofeinę, w trakcie stosowania należy unikać spożywania dużych ilości produktów zawierających kofeinę. Leku nie należy stosować tuż przed pójściem spać.
Jak stosować lek Benlek z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Benlek w ciąży i okresie karmienia piersią?
Stosowanie leku Benlek w ciąży oraz w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Benlek?
Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Benlek, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast odstawić lek Benlek i zgłosić się po pomoc medyczną w razie pojawienia się objawów poważnych działań niepożądanych, takich jak: ciężkie reakcje uczuleniowe (z takimi objawami jak obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła mogące utrudniać połykanie lub oddychanie, ciężki skurcz oskrzeli, zmiany skórne i śluzówkowe - swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, wysypka, pokrzywka, objawy wstrząsu anafilaktycznego - zagrażające życiu zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, osłabienie, omdlenie); pancytopenia (objawami mogą być ogólne złe samopoczucie, gorączka, objawy zakażenia, krwiaki, krwawienia, bladość skóry); agranulocytoza (objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, ból gardła, trudności w połykaniu, stany zapalne śluzówki jamy ustnej, nosa, gardła, narządów płciowych i odbytnicy, podwyższone OB); zespół Stevensa-Johnsona (pęcherze przechodzące w nadżerki na śluzówkach jamy ustnej, spojówek, narządów płciowych); zespół Lyella, czyli toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (zmiany rumieniowo-pęcherzowe w obrębie skóry i śluzówek prowadzące do spełzania dużych powierzchni naskórka i obnażenia dużych powierzchni skóry); ciężkie reakcje skórne; uszkodzenie wątroby (z takimi objawami jak: nudności lub wymioty, gorączka, uczucie zmęczenia, utrata apetytu, ciemne zabarwienie moczu, jasno zabarwione stolce, zażółcenie skóry lub oczu, swędzenie, wysypka lub ból w górnej części brzucha). Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia wysypki polekowej lub nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Benlek?
W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku Benlek należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Czy lek Benlek wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
W zalecanym zakresie dawkowania nie zaobserwowano wpływu leku Benlek na koncentrację i reagowanie. W przypadku stosowania większych dawek leku należy zachować ostrożność i zrezygnować z obsługi maszyn, prowadzenia pojazdów lub wykonywania czynności obciążonych ryzykiem.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Benlek - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Benlek - powiązane artykuły
Benlek (Metamizole, Thiamine - vitamin B1, Caffeine) wszystkie serie wstrzymane w obrocie
Benlek (Metamizole, Thiamine - vitamin B1, Caffeine) wszystkie serie wstrzymane w obrocie Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wstrzymania w obrocie wszystkich...
Więcej »