LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Bimzelx (Bimekizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Bimzelx (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 160 mg/ml 2 wstrzykiwacze 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Bimzelx

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

UCB Pharma S.A.

Co zawiera lek Bimzelx?

Lek Bimzelx występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu. Lek jest dostępny na receptę.
1 wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony zawiera 160 mg bimekizumabu w 1 ml roztworu.

Jak działa lek Bimzelx?

Bimekizumab należy do grupy leków nazywanych inhibitorami interleukin. Bimekizumab zmniejsza aktywność dwóch białek o nazwach IL-17A i IL-17F, których stężenia są podwyższone w chorobach zapalnych takich jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów i spondyloartropatia osiowa.

Kiedy stosować lek Bimzelx?

Lek Bimzelx jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu następujących chorób zapalnych:
- łuszczyca plackowata,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- spondyloartropatia osiowa, w tym spondyloartropatia osiowa bez zmian radiograficznych i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloartropatia osiowa ze zmianami radiograficznymi),
- ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych.

Jak stosować lek Bimzelx?

Dawkę leku Bimzelx i długość prowadzenia leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Bimzelx jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym. Pacjent lub jej opiekun mogą wykonywać wstrzyknięcia leku samodzielnie, ale tylko po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego podawania leku zawartych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. W celu podania pełnej dawki należy użyć kolejno dwóch wstrzykiwaczy leku Bimzelx. Do wykonania wstrzyknięcia można wybrać takie miejsca jak brzuch albo udo; jeżeli wstrzyknięcie wykonuje opiekun, można wykorzystać również tylną część ramienia. Nie należy wykonywać wstrzyknięć w miejscach, w których skóra jest tkliwa, posiniaczona, zaczerwieniona, łuszczy się, jest stwardniała, występują na niej blizny lub rozstępy. Nie należy wykonywać wstrzyknięć w odległości mniejszej niż 5 cm od pępka. Każde wstrzyknięcie należy wykonywać w innym miejscu; nie należy wykonywać dwóch kolejnych wstrzyknięć w tym samym miejscu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Bimzelx?

W przypadku pominięcia wstrzyknięcia dawki leku należy poinformować o tym lekarza.

Kiedy lek Bimzelx nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bimekizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje zakażenie, które lekarz uzna za istotne (w tym gruźlica).
Leku Bimzelx nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Bimzelx?

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Bimzelx lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje dotychczasowe leczenie pacjenta oraz wykluczy przeciwwskazania związane ze stosowaniem leku. Lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i skuteczność leczenia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Należy poinformować lekarza, jeśli niedawno pacjent został zaszczepiony lub jeśli zaplanowano u niego szczepienie, ponieważ podczas stosowania leku Bimzelx nie mogą być podawane pewne rodzaje szczepionek.

Jak stosować lek Bimzelx z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Bimzelx w ciąży i okresie karmienia piersią?

Zaleca się unikanie stosowania leku Bimzelx w okresie ciąży. Kobiety mogące zajść w ciążę powinny stosować antykoncepcję w okresie stosowania tego leku i przez co najmniej 17 tygodni po przyjęciu jego ostatniej dawki. Lekarz omówi z pacjentką możliwość stosowania leku Bimzelx w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Bimzelx?

W trakcie stosowania leku Bimzelx mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zgłosić się do lekarza lub poszukać pomocy medycznej, jeśli w trakcie stosowania leku Bimzelx wystąpią następujące działania niepożądane: ciężkie zakażenie (którego objawami mogą być: gorączka, objawy grypopodobne, nocne poty, uczucie zmęczenia lub duszność, uporczywy kaszel, gorąca, zaczerwieniona i bolesna skóra, bolesna wysypka skórna z powstawaniem pęcherzy); ciężkie reakcje alergiczne (z objawami takimi jak: trudności z oddychaniem lub przełykaniem; niskie ciśnienie krwi, które może powodować zawroty głowy lub uczucie oszołomienia; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła; silny świąd skóry).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Bimzelx?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku albo wstrzyknięcia dawki przed wyznaczonym terminem, należy poinformować o tym lekarza.

Czy lek Bimzelx wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Bimzelx zaburzał zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Bimzelx?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C), nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Lek można przechowywać poza lodówką przez maksymalnie 25 dni w opakowaniu zewnętrznym w temperaturze nieprzekraczającej 25°C i chronić przed bezpośrednim światłem. Przed wykonaniem wstrzyknięcia należy odczekać 30-45 minut aż wstrzykiwacze ogrzeją się do temperatury pokojowej; nie należy ich ogrzewać w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli roztwór jest mętny, przebarwiony albo zawiera cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Bimzelx - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Bimzelx - powiązane artykuły

Środa, 1 marca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i chemioterapii od 1 marca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem