LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Camzyos (Mavacamten)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Camzyos (Rpz) kapsułki twarde 2,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Camzyos (Rpz) kapsułki twarde 5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Camzyos (Rpz) kapsułki twarde 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Camzyos (Rpz) kapsułki twarde 15 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Camzyos

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bristol-Myers Squibb Pharma EEIG

Co zawiera lek Camzyos?

Lek Camzyos występuje w postaci kapsułek w czterech dawkach i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka twarda zawiera 2,5 mg, 5 mg, 10 mg lub 15 mg mawakamtenu.

Jak działa lek Camzyos?

Mawakamten jest odwracalnym inhibitorem miozyny sercowej, normalizującym kurczliwość mięśnia sercowego.

Kiedy stosować lek Camzyos?

Lek Camzyos jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z chorobą serca nazywaną kardiomiopatią przerostową zawężającą (oHCM).

Jak stosować lek Camzyos?

Dawkowanie leku Camzyos określa lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz wykona badanie sprawdzające sposób metabolizowania tego leku przez organizm pacjenta, aby ustalić schemat jego dawkowania. Podczas leczenia lekarz będzie monitorował pracę serca za pomocą badań EKG i na ich podstawie może zmienić dawkę (zwiększyć, zmniejszyć lub tymczasowo wstrzymać stosowanie leku). Jeśli lekarz zmieni dawkę leku Camzyos w dowolnym momencie, po 4 tygodniach zostanie wykonane badanie EKG w celu upewnienia się, że podawana dawka jest właściwa. Lekarz ustala czas leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Należy przyjmować 1 kapsułkę leku, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Lek można przyjmować z jedzeniem lub między posiłkami. Kapsułkę należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Camzyos?

W przypadku pominięcia przyjęcia leku o zwykłej porze należy przyjąć dawkę natychmiast po przypomnieniu sobie o tym tego samego dnia, a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej kapsułki.

Kiedy lek Camzyos nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (mawakamten) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie może być stosowany, jeśli pacjent przyjmuje leki mogące zwiększać stężenie leku Camzyos we krwi, takie jak: leki doustne stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (takie jak itrakonazol, ketokonazol, pozakonazol czy worykonazol), niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych (takie jak klarytromycyna), niektóre leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV (takie jak kobicystat lub rytonawir), niektóre leki stosowane w leczeniu nowotworów (takie jak cerytynib, idelalizyb, tukatynib). Nie wolno go stosować u kobiet w ciąży lub kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody antykoncepcji.
Leku Camzyos nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Camzyos?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Camzyos lekarz przeprowadzi wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Lekarz oceni czynność serca pacjenta przy pomocy badania EKG przed przyjęciem pierwszej dawki, a następnie będzie je powtarzał podczas wizyt kontrolnych w 4., 8. i 12. tygodniu w celu oceny odpowiedzi na leczenie lekiem Camzyos. Może zaistnieć konieczność dostosowania dawki leku w celu poprawy odpowiedzi na leczenie lub zmniejszenia występowania działań niepożądanych leku. Rutynowe badania EKG będą następnie wykonywane co 12 tygodni. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.

Jak stosować lek Camzyos z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Niektóre leki mogą zwiększać ilość leku Camzyos w organizmie i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, które mogą być ciężkie. Inne leki mogą zmniejszać ilość leku Camzyos w organizmie, ograniczając w ten sposób jego działanie.

Jak stosować lek Camzyos z jedzeniem i piciem?

Należy zachować ostrożność w przypadku picia soku grejpfrutowego podczas przyjmowania leku Camzyos, ponieważ może to zmienić ilość leku w organizmie.

Czy można stosować lek Camzyos w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Camzyos stosowany w okresie ciąży może być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka. Nie wolno stosować leku Camzyos w okresie ciąży i przez 6 miesięcy przed zajściem w ciążę ani w przypadku kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej metody antykoncepcji. Przed rozpoczęciem leczenia u kobiet w wieku rozrodczym lekarz wykona test ciążowy, aby wykluczyć ciążę. Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Camzyos i przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia. Jeśli podczas przyjmowania leku Camzyos pacjentka zajdzie w ciążę, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna jak najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi. Nie wolno karmić piersią podczas stosowania leku Camzyos.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Camzyos?

Działania niepożądane powiązane z leczeniem lekiem Camzyos są pokazane w ulotce dołączonej do opakowania. Bardzo często mogą wystąpić zawroty głowy i trudności w oddychaniu. Często obserwowano omdlenie. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia lekiem Camzyos wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: nowa lub nasilająca się duszność, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, kołatanie serca lub obrzęk nóg (mogą to być objawy wskazujące na zaburzenia skurczowe, co może prowadzić do niewydolności serca i zagrażać życiu) lub jeśli wystąpi poważne zakażenie lub nieregularne bicie serca.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Camzyos?

W razie przyjęcia większej niż zalecona ilości kapsułek należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W przypadku przyjęcia od 3 do 5 razy większej dawki niż zalecana należy natychmiast udać się do szpitala.

Czy lek Camzyos wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Camzyos może powodować zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać maszyn w razie pojawienia się takich objawów.

Jak przechowywać lek Camzyos?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Camzyos - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem