LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cystadrops (Mercaptamine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cystadrops (Rpz) krople do oczu, roztwór 3,8 mg/ml 1 fiolka 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cystadrops

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Recordati Rare Diseases

Co zawiera lek Cystadrops?

Lek Cystadrops to krople do oczu w postaci roztworu. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 3,8 mg merkaptaminy (cysteaminy). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu, szczególnie u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami rogówki.

Jak działa lek Cystadrops?

Substancją czynną leku jest merkaptamina (nazywana także cysteaminą). Merkaptamina wchodzi w reakcję z cystyną, rozpuszczając ją i tworząc substancje, które można usunąć z komórek. Po podaniu leku do oka ilość cystyny w komórkach rogówki zmniejsza się, co ogranicza uszkodzenie oka.

Kiedy stosować lek Cystadrops?

Lek Cystadrops jest stosowany w celu ograniczenia ilości kryształów cystyny na powierzchni oka (rogówki) u pacjentów dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat z cystynozą.

Jak stosować lek Cystadrops?

Lekarz ustala dawkowanie i czas leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek Cystadrops jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oczu. Zalecana dawka to 1 kropla zakraplana do każdego oka 4 razy na dobę w godzinach dziennych. Pomiędzy każdym zakropleniem zaleca się odczekać 4 godziny. Ostatnią kroplę w ciągu dnia zaleca się zakroplić co najmniej 30 minut przed snem. Lekarz może stopniowo zmniejszać dawkę do 1 kropli na dobę w zależności od wyników badań okulistycznych. Lek może być stosowany tylko przez jedną osobę. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku i stosować się do zaleceń w niej zawartych. W celu uniknięcia zanieczyszczenia leku, nie należy dotykać kroplomierzem oka, powiek, okolic sąsiadujących z okiem ani innych powierzchni.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cystadrops?

W razie pominięcia zastosowania leku należy odczekać do następnego zaplanowanego zakraplania, a następnie kontynuować leczenie zgodnie z planem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Cystadrops nie może być stosowany?

Leku Cystadrops nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (merkaptaminę, inaczej cysteaminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cystadrops?

Przed przepisaniem leku Cystadrops lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz przekaże zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania leku oraz ustali terminy wizyt kontrolnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zastosowaniem leku i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem.

Jak stosować lek Cystadrops z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków do oczu, należy zachować 10 minut przerwy pomiędzy zakraplaniem leku Cystadrops a innymi kroplami do oczu. Maści do oczu powinny być stosowane jako ostatnie.

Czy można stosować lek Cystadrops w ciąży i okresie karmienia piersią?

Pacjentki w ciąży, karmiące piersią, przypuszczające że mogą być w ciąży lub planujące ciążę, powinny omówić z lekarzem stosowania leku Cystadrops w tym okresie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cystadrops?

Podczas stosowania leku Cystadrops mogą pojawić się działania niepożądane, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: ból, świąd i podrażnienie oka, zwiększone łzawienie, niewyraźne widzenie i przekrwienie oka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cystadrops?

W przypadku zastosowania zbyt dużej ilości kropli należy przepłukać oczy roztworem soli fizjologicznej (lub jeśli nie jest dostępna - ciepłą wodą). Nie należy zakraplać kolejnych kropli do czasu podania następnej ustalonej dawki.

Czy lek Cystadrops wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Bezpośrednio po zastosowaniu leku Cystadrops może wystąpić kilkuminutowe zaburzenie widzenia, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu uzyskania pełnej ostrości widzenia.

Jak przechowywać lek Cystadrops?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed pierwszym otwarciem lek należy przechowywać w lodówce (2-8°C) w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Po pierwszym otwarciu lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C; nie przechowywać w lodówce. Lek może być stosowany przez okres do 7 dni od chwili otwarcia. Kroplomierz należy przechowywać szczelnie zamknięty w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Kroplomierz należy wyrzucić po 7 dniach od jego pierwszego otwarcia nawet, jeśli lek nie został w pełni wykorzystany.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cystadrops - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Cystadrops - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem